V Invest koupil projekt domu přezdívaný maršmeloun

Projekt bytového domu U Milosrdných v těsném sousedství pražského Anežského kláštera, jehož podoba v minulosti vzbudila rozporuplné reakce veřejnosti, se brzy dočká nového ztvárnění. Realizaci domu U Milosrdných převzala od italského investora Augusta Razetta rezidenční developerská společnost V Invest, která má za sebou řadu prestižních ocenění za své projekty. Ve spolupráci s předními architekty a odbornou veřejností V Invest citlivě přepracuje vnitřní dispozice a vnější podobu Rezidence U Milosrdných tak, aby byla v souladu s požadavky lidí na moderní bydlení a s rázem lokality, do které je umístěna.

„Jsme velice rádi, že se na realizaci bytového domu U Milosrdných budeme podílet právě my. Jde o velmi zajímavý projekt na zajímavém místě, který v sobě skrývá velký potenciál. Věříme, že v rámci platného územního rozhodnutí se nám tento potenciál podaří ve spolupráci s předními architekty a odborníky rozvinout na maximum. Vnímáme názory odborné i široké veřejnosti a chceme ukázat, že kvalitní moderní architektura může být pro historické centrum města obohacením a že nemusí být nutně kontroverzní,“ říká Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest.

„Vzhledem k tomu, že stavební povolení k Rezidenci U Milosrdných bylo napadeno, předpokládáme, že jeho projednávání bude vráceno na stavební odbor Prahy 1. To je příležitost podívat se na podobu bytového domu novýma očima,“ dodává Jaroslav Vondřička. Společnost V Invest v nejbližší době osloví významné architekty a požádá je o nové architektonické ztvárnění celého projektu. Součástí návrhů budou také zákresy do fotografií, aby bylo na první pohled zřejmé, jak bude fasáda domu vypadat a jak bude vzájemně reagovat s okolní členitou zástavbou. „Nové projednání stavebního povolení je pro nás příležitost k provedení důležitých změn, které jsou pro stavbu kvalitního projektu nezbytné. Jde především o přepracování vnitřních dispozic tak, aby se novým obyvatelům v místě dobře žilo. To povede také ke změně umístění oken a celkového vnějšího vzhledu fasády. Finální vzhled vzejde z návrhu nového architektonického ztvárnění, ale již teď je jisté, že fasáda určitě nebude růžová a její barevnost nebude v lokalitě působit rušivě,“ říká Jaroslav Vondřička.

Vyhodnocení návrhů na nové architektonické ztvárnění bude mít na starosti komise složená z renomovaných architektů, zástupců společnosti V Invest a památkářů. Vítězný návrh bude známý přibližně v červenci letošního roku. Veřejnost bude o zásadních krocích v rámci přípravy celého projektu průběžně informována. „Uvědomujeme si, že v minulosti ne vždy docházelo ke včasnému informování veřejnosti o tom, v jaké fázi příprav se projekt nachází. Zastáváme přitom názor, že přípravu na stavbu kvalitního projektu má doprovázet také kvalitní a otevřená komunikace. Chceme jasně ukázat, že naším záměrem je pozvednutí této lokality, která nyní slouží spíše jako smetiště a parkoviště pro mimopražské návštěvníky města. Podobně jako naše plánovaná rekonstrukce Jinonického zámečku, který je národní kulturní památkou, je pro nás nové uchopení Rezidence U Milosrdných věcí prestiže,“ uzavírá Jaroslav Vondřička.

V souladu se závazkem větší transparentnosti proto společnost V Invest po obdržení a vyhodnocení konkrétních návrhů na nové architektonické ztvárnění celého projektu uspořádá setkání s novináři, odbornou i širokou veřejností, kde bude prezentovat novou podobu Rezidence U Milosrdných, včetně zmiňovaných zákresů do fotografií a argumentů, které vedly k výběru vítězného návrhu.
tisková zpráva V Invest CZ

___
E15: Plány na stavbu domu přezdívaného maršmeloun koupil V Invest
(ČTK) – Plány na stavbu bytového domu v Praze 1, kterému se kvůli barvě fasády na vizualizacích přezdívalo maršmeloun, koupila od italských majitelů tuzemská skupina V Invest. Nový developer původní stavební záměr poblíž Anežského kláštera výrazně změní, nepočítá ani s růžovou fasádou. Napsal to dnes deník E15. Projekt dříve napadala v povolovacím řízení různá občanská sdružení.Skupina italských podnikatelů se projektu v ulici U Milosrdných vzdala téměř po 20 letech. O plánu prodat společnost, která projekt vlastní, mluvil italský developer Francesco Augusto Razetto před rokem. Rozhodl se tak hlavně kvůli úředníkům a systému, který podle něj umožňuje občanským iniciativám zasahovat do projektů i mimo správní řízení.

Nový majitel podle E15 stavbu výrazně změní, v jeho poradní komisi zasednou i památkáři. Hodlá upravit vnitřní dispozice objekt, nové vizualizace představí přibližně v červenci. „Nové projednání stavebního povolení je pro nás příležitostí provést důležité změny, nezbytné pro stavbu kvalitního projektu,“ řekl deníku ředitel V Investu Jaroslav Vondřička. Změní se podle něj také umístění oken.

Autorem původního návrhu byl architekt Zdeněk Fránek. V jeho pojetí tvořila okna domu obličeje. Proto také Fránek nazýval projekt Obličejový dům. Růžová barva ale v jeho projektu nebyla, přišli s ní italští vlastníci.

Projekt se měnil už několikrát. Původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili. Další řízení na stavebním úřadu pokračovalo po opětovném souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha předloni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů byl Obličejový dům z hlediska památkové péče přípustný. Proti stavbě v této podobě se ale v minulosti v centru Prahy sešly k protestu stovky lidí.


Související články:

MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro dům U Milosrdných  27.7.2017
Pražští památkáři dali znovu zelenou stavbě domu U Milosrdných  16.12.2016
Investor novostavby u Anežského kláštera žaluje ministerstvo kultury 16.3.2016
MK zrušilo povolení památkářů pro dům U Milosrdných 27.11.2015
Památkářská asociace žádá přezkoumání povolení pro ”maršmeloun” 24.6.2015
”Maršmeloun” získal stavební povolení 18.6.2015
Bytový dům U Milosrdných 18.5.2015
Bytový dům u Milosrdných, Praha 1 17.4.2015 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*