V Karlovarském kraji se začnou stavět tři dopravní terminály

– v Sokolově, v Mariánských Lázních a Chebu

V Karlovarském kraji má letos začít stavba tří dopravních terminálů. V Sokolově, Chebu a Mariánských Lázních vzniknou stavby, které spojí autobusová a železniční nádraží a zlepší služby pro cestující. Celkově by do terminálů měl kraj s pomocí dotací z Evropské unie investovat až 290 milionů korun.

Plán navazuje na stávající projekt Českých drah Živá nádraží – Living stations, který předpokládá komplexní revitalizaci přibližně 60 nádražních objektů v zemi, mimo jiných i v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

„Záměrem je přetvořit okolí nádraží v Karlovarském kraji v respektované součásti života městských center, kam lidé rádi chodí, nejen když cestují, ale například i za nákupy a dalšími volnočasovými aktivitami,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Nejdále v přípravách je zatím terminál v Sokolově, který má zpracovanou projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení. „Předpokládané náklady na provedení stavby jsou 100 milionů korun včetně DPH. „V nejbližších dnech musí být podána žádost o dotaci, nejzazší termín je do 22. ledna,“ doplnila Bocková.

Stavba v Sokolově se bude skládat z vlastního autobusového nádraží, parkoviště pro 98 osobních vozidel, úpravy příjezdové a odjezdové komunikace a zeleně.

Druhý z partnerů projektu, Město Mariánské Lázně, podalo žádost o stavební povolení, o dotaci bude žádat v další výzvě, tedy asi ve druhé polovině roku. Předpokládané náklady na stavbu jsou 90 milionů korun. V lázeňském městě vznikne také nové autobusového nádraží, upraví se nádražní náměstí, zrekonstruují komunikace a zeleň.

Třetím městem, kde se bude terminál stavět, je Cheb. Terminál už má územní rozhodnutí. „Předpokládané náklady na stavbu jsou 100 milionů korun. O dotaci bude žádat v další výzvě, stejně jako Mariánské Lázně,“ uvedla Bocková.

„Charakteristickým znakem bude centrální vícefunkční budova ve tvaru šestiúhelníku. Budova bude umístěna ve středu budoucího dopravního terminálu a její součástí bude kromě dispečinku a zázemí pro zaměstnance také infocentrum pro cestující,“ popsala projekt mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Původně se o terminálu uvažovalo i v Chodově na Sokolovsku. Tam jsou ale autobusové a vlakové nádraží na jiných místech, což nesplňovalo podmínky projektu terminálů, které mají za cíl sloučit autobusovou, vlakovou a městskou dopravu na jedno místo.

Zdroj: Zpráva Čtk 7.1.2009

Doplněno Stavabweb:
Více informací o jednotlivých projektech, aktuálním stavu a fotogalerii naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*