V Karlových Varech čeká Lordship s miliardovou investicí na názor města

Karlovy Vary 22. června (ČTK) – Mezinárodní developerská skupina Lordship chce v Karlových Varech zahájit investiční akci za zhruba osm miliard korun, která by měla zásadně změnit celý prostor Dolního nádraží v centrální části města. Osud celého projektu nyní záleží na vedení magistrátu, které se musí vyjádřit k tomu, zda je záměr v souladu s územním plánem. Mluvčí radnice Jan Kopál dnes novinářům řekl, že názory komunálních politiků i odborníků se prozatím rozcházejí a hledá se jednotný názor na věc.Lordship svůj záměr poprvé v Karlových Varech prezentoval už počátkem roku 2009 a bývalé vedení města tvořené ČSSD a ODS ho považovalo za velmi zdařilý a pro danou lokalitu přínosný. Odbor rozvoje a urbanistiky magistrátu ho pak uznal jako odpovídající územnímu plánu. Současná městská koalice K20 měla ale jiný názor a požádala o pozastavení akce do doby, než se s projektem seznámí. "Původní studie se několikrát změnila a nyní čekáme, jak se radnice vyjádří k poslední variantě," uvedl zástupce firmy Martin Pilka.

Výhrady vůči projektu, který počítá se zástavbou území o rozloze zhruba 15 hektarů, mají třeba někteří členové urbanistické komise. Až do svého odvolání byl jeho odpůrce bývalý primátorův náměstek Jiří Kotek (Alternativa). Označil ho za diskutabilní s tím, že nemusí být pro dané území nejvhodnější. Někdejší primátorův náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) však jako současný opoziční zastupitel záměr firmy podporuje. Konstatoval, že počínání některých členů komise je obstrukční a brání rozvoji města.

V projektu Central park je navrženo vybudování veřejných prostranství s náměstím, kolonádou a promenádou dlouhou 2,5 kilometru. Vytvoření veřejného parku podél řeky Ohře na ploše kolem šesti hektarů a rekreační oblasti včetně akvaparku a zábavního centra. Dále má vzniknout multifunkční kulturní centrum s obchody, službami a kancelářemi. Počítá se také s výstavbou hotelů a bytů. "V poslední studii jsme upravili vzhled objektů. Místo souvislé zástavby tak vzniklo několik výškových solitérních budov," podotkl Pilka.

Poměrně zásadní změna v postoji města po změně jeho vedení je pro Lordship nepříjemná. Společnost kvůli tomu musela loni například přerušit už zahájené řízení na krajském úřadu o vlivu projektu na životní prostředí. O tom, že by se firma projektu Central park úplně vzdala, zatím údajně neuvažuje. Ovšem za určitého vývoje nelze zcela vyloučit ani tutu variantu, podotkl Pilka. "Jsme ale stále přesvědčeni, že jde o kvalitní projekt, který může výrazně přispět k rozvoji města i regionu," poznamenal.

Jestliže Central park získá podporu města, mohla by první fáze výstavby začít do dvou až tří let, konstatoval Pilka. Celý projekt by byl rozvržen do pěti až šesti etap. Lordship už získal prostřednictvím účelové společnosti Gama Property většinu pozemků v lokalitě od Českých drah, jimž prakticky celé území patřilo. Menší část parcel ještě zůstává městu. Pilka slibuje po realizaci záměru až 2500 nových pracovních míst a také přilákaní nové klientely do Karlových Varů.

Lordship je významným investorem, developerem a správcem nemovitostí, který působí na realitním trhu ve střední Evropě od roku 1991. Ve svém portfoliu má řadu administrativních budov v Praze a v Brně, dále pak hotely a maloobchodní projekty. Jestliže by se Central park v Karlových Varech postavil, byla by to největší investiční akce v historii města. Studie zástavby lokality u Dolního nádraží letos získala v soutěži Stavba Karlovarského kraje cenu veřejnosti v kategorii projekty.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*