V Karlových Varech vznikne z opravené vily J. Bechera netradiční galerie

Do poloviny června roku 2011 se přemění na interaktivní galerii.

Karlovy Vary budou mít do dvou let novou galerii, jež vznikne po rekonstrukci vily továrníka Johanna Gustava Bechera, někdejšího majitele proslulé likérky. Opravené budovy se ujme Galerie umění, jejímž zřizovatelem je Karlovarský kraj. V lázeňském městě získá své první vlastní prostory, protože její sídlo na Goethově stezce patří městu. ČTK o tom informoval ředitel galerie Jan Samec.

Obnova vily, která je od roku 1990 prázdná, bude stát kolem 88,7 milionu korun. Evropské unie přispěje téměř 77,7 milionu korun a zbývajících přibližně 11 milionů korun zaplatí kraj. Projekt je podle Samce vypracován tak, jak výtvarníci potřebují. V Becherově vile vzniknou nejenom výstavní prostory, ale rovněž zázemí pro pořádání koncertů a společenských akcí, konstatoval Samec.

Ve spodní části vily budou dílny pro výtvarníky a pro veřejnost. Právě zde chce galerie pokračovat ve svém úspěšném projektu, kdy několikrát do roka zve veřejnost, aby si sama vyzkoušela tvořit různými technikami. Vznikne tady také knihovna a archiv. Přízemí je vyhrazeno jako multifunkční sál s možností projekcí. „Pro výstavy je pak určeno první podlaží vily. Nad ním se počítá i s ubytovacími prostory,“ uvedl Samec.

Becherova vila stojí v ulici Krále Jiřího. Původní majitel Gustav Becher prodal objekt Chemickému spolku z Ústí nad Labem. Stát vilu po roce 1945 znárodnil a od roku 1951 do 1987 sloužila jako Dům pionýrů a mládeže. V 90. letech minulého století ji převedlo ministerstvo školství na kraj jako součást směny za jinou nemovitost v Karlových Varech. Pozemky u vily patřily městu, které je kraji v roce 2006 prodalo asi za 140 000 korun.

Zdroj: Zpráva ČTK 24.2.2009

Doplněno Stavabweb:

Původní rodinná vila karlovarského továrníka Johanna Gustava Bechera byla postavena v roce 1912 v secesním slohu podle projektu architekta Carla Hellera.

Projekt zpracovala Agentura projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje, p. o., která vznikla v roce 2006 jako příspěvková organizace kraje, jejíž hlavní náplní činností je příprava, realizace a monitorování projektů Karlovarského kraje financovaných ze zdrojů EU v plánovacím období 2007 — 2013.

Informace o Becherově vile naleznete zde.
Fotografie z rekonstrukce vily zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*