V Kyselce pokračuje obnova lázní i bývalé Mattoniho expedice, hotel Praha je již opraven

V Kyselce pokračuje obnova lázní i bývalé Mattoniho expedice
(ČTK) – V bývalých lázních Kyselka pokračují opravy zdevastovaných budov, původní vzhled jim postupně vrací obecně prospěšná společnost (o.p.s.) Lázně Kyselka. Hlavní úsilí se zaměřuje na obnovu Mattoniho vily, obnovu Ottova pavilonu a vily Vilemíny. Obecně prospěšná společnost se ale začala věnovat také obnově bývalé Mattoniho expedice, odkud se kdysi rozvážely vyrobené nápoje. Tato budova by mohla najít i novou náplň. ČTK to řekl ředitel o.p.s. Lázně Kyselka Miroslav Perout.

Na Mattoniho expedici s raně secesním průčelím s orlicí o.p.s. vloni s památkáři určila, co je na budově památkově nejcennější – je to průčelí. V roce 1895 byly původní dřevěné hrázděné objekty, které tam byly za doby zakladatele lázní Heinricha Mattoniho, strženy a byla postavena jedna z prvních raně secesních průmyslových staveb v tehdejším Rakousku – Uhersku.

Krovy byly ale v 80. letech minulého století strženy a nahrazeny nevhodnou ocelovou konstrukcí. „Letos je to tak že na celém objektu už jsou krovy nové, klasickou tesařkou technologií. Nevhodná ocelová konstrukce byla sejmuta a nahrazena kopií původního krovu, a to z toho důvodu, že správní rada loni vydefinovala, že z tohoto objektu by mohla být částečná hasičská zbrojnice pro obec Kyselka a částečně multifunkční sál pro potřeby o.p.s. a pro potřeby obce,“ řekl Perout. Práce na obnově objektu to ale podle něj prodražilo o více než milion korun.

Další rozpracovanou věcí je Jindřichův dvůr, kde skončila obnova zinkové části nástavbové věže. Konstrukci bylo nutné sejmout, tím se zjistilo, že hrázdění pod ní je také v havarijním stavu. Rozpočet na opravu je asi 480.000 korun. Pokud o.p.s. letos získá dotace, mohla by obnova věže pokračovat.

Na vile Vilémína se pracuje na vztyčení báně, která se propadla v roce 2016. Původní barvy má i břidlicové obložení věže. „Museli jsme na to použít speciální španělské barvy na kmen, protože u nás se už barevná břidlice netěží,“ doplnil Perout.

Dokončen byl projekt obnovy krovu lázeňské restaurace, který by se mohl začít uskutečňovat v roce 2021 nebo 2022. Restaurace by se měla stát pilotním dokončeným objektem, který by sloužil jako zázemí pro návštěvníky lázní. I na Ottově pavilonu byly už dokončeny obnovy krovů, kam by se měl vrátit původní kazetový strop.

O.p.s. Lázně Kyselka financuje opravy bývalého lázeňského komplexu hlavně z dotací od státu nebo z Karlovarského kraje. Na spolufinancování pak přispívá společnost Mattoni 1873.

Doplněno Stavbaweb:
Fotodokumentaci a informace o projektu rekonstrukce objektu Expedice z let 1999–2014 najdete ZDE.
Prázdné domy: Nakládka a expedice, Kyselka
Fotodokumentaci a informace o projektu rekonstrukce objektu Jindřichův dvůr z let 1999–2014 najdete ZDE.
Prázdné domy: Jindřichův dvůr, Kyselka
Fotodokumentaci a informace o projektu rekonstrukce objektu Vilemínin dvůr z let 1999–2014 najdete ZDE.
Prázdné domy: Vilemínin dvůr, Kyselka
Aktuální informace najdete na stránkách Lázně Kyselka o. p. s. a na  Facebook / Lázně Kyselka – obecně prospěšná společnost
Synoptickou studii stavu lázní vypracovanou P. P. Reisem včetně bohaté fotodokumentace najdete na stránkách: Zachraňte lázně KyselkaFirma Mattoni 1873 opravila bývalý hotel Praha v centru Kyselky

(ČTK) – Společnost Mattoni 1873 zrekonstruovala historický objekt v Kyselce na Karlovarsku. Do bývalého hotelu Praha se přestěhuje část IT oddělení tohoto evropského výrobce minerálek. Jde o třetí historický dům v majetku firmy, který byl za poslední roky obnoven a dostal novou náplň.

„Pro každou rekonstrukci historické budovy je důležité najít nějaké využití, které ji zajistí dlouhodobou udržitelnost a rekonstrukci smysl. To je ten nejtěžší úkol, protože stavební provedení má své obtíže, trvá to nějakou dobu a hledají se řešení, ale nejtěžší je najít, aby ta budova měla nový život,“ řekl 25. června 2020 novinářům právník Mattoni 1873 Martin Hanzl.

U nevyužívaného a do značné míry zdevastovaného domu v centru obce už v letech 2012 až 2013 firma opravila střechu za asi čtyři miliony korun. Před dvěma lety pak začala Mattoni 1873 ve spolupráci s památkáři s celkovou rekonstrukcí, která stála 21 milionů korun.

Protože v interiéru už nebylo příliš památkově cenných prvků, původní vzhled si zachoval hlavně vnějšek budovy. Uvnitř objekt prodělal kompletní rekonstrukci tak, aby vyhovoval potřebám IT oddělení. Přestavba byla navíc řešena tak, aby byl dům energeticky téměř pasivní, k vytápění slouží tepelná čerpadla.

Starosta Kyselky Aleš Labík (nez.) rekonstrukci přivítal. Dům stojí totiž v centru obce, u obecního domu služeb, a byl tedy na očích jak místním, tak návštěvníkům někdejších známých lázní.

Společnost Mattoni 1873 vlastní v Kyselce ještě tři historické budovy, které tvoří komplex. Nad jejich využitím se výrobce minerálek teprve zamýšlí. V posledních letech firma opravila historický dům Stalburg, kde jsou teď byty, a také Löschnerův pavilon, kde nyní sídlí Muzeum Mattoni.

Doplněno Stavbaweb:
Hotel Praha v Kyselce
Reportáž jak to nyní v bývalém hotelu Praha v Kyselce vypadá najdete ZDE.
Prázdné domy: Hotel Kronprinz, Giesshubl, Praha
Wikipedie: Lázně Kyselka

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Nevím odkdy, ale v 60. letech 20., století zde byla pěkná dorostová léčebna, kde jsem 2x pobýval a mám na to milé vzpomínky. Byly zde děti nějak oslabené, hůř prospívající a byla posilována jejich tělesná schránka. Ani nevím, kdy byla zrušena, asi po roce 1989. Škoda, že si stát nedokázal takové lázně zachovat, sloužily přece pro budoucí generace.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*