V Lednicko-valtickém areálu se bude opravovat Hubertova kaple

Fotogalerie ke článku (1)

Kaple sv. Huberta (zdroj: lednicko-valticky-arel.cz)

Kaple sv. Huberta (zdroj: lednicko-valticky-arel.cz)
Celá fotogalerie (1)

Postavena byla v roce 1854 podle plánů Georga Wingelmüllera stavitelem Janem Heidrichem.


Břeclav 12. ledna (ČTK) -
V Lednicko-valtickém areálu bude letos zrekonstruována historická kaple svatého Huberta. Patří k tzv. saletům, což jsou objekty krášlící tento region přetvořený v obří park. Opravy si vyžádají asi deset milionů korun a bude se na nich podílet Břeclav s Jihomoravským krajem, řekl dnes ČTK tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

S nápadem opravit zchátralou kapli přišli představitelé Břeclavi. Objekt přitom není v městském majetku a nestojí ani na jeho katastru, ale na katastru Valtic. Břeclav je však branou do Lednicko-valtického areálu, proto nechce nechat objekt chátrat.

Kaple je v majetku Národního památkového ústavu. Radnice původně chtěla opravy uhradit zcela. Nebude to ale nutné. K projektu se přidal Jihomoravský kraj, který uhradí většinu nákladů. Břeclav nakonec zaplatí za práce dva miliony korun.

Novogotická budova je nejmladším saletem areálu. Postavena byla v roce 1854 podle plánů Georga Wingelmüllera stavitelem Janem Heidrichem na palouku v Bořím lese. Objekt má narušenou statiku, opadávají jeho reliéfy a má zničené schodiště.

Kaple je sice maličká, přesto je zajímavá. Jsou v ní vytesána jména všech stavitelů Lednicko-valtického areálu a lze v ní nalézt také zednářské znaky, které nebyly dosud rozluštěny.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*