V Mostě vysvětlili pravoslavný kostel, teprve pátý v Česku

Most 9. října (ČTK) – V Mostě vysvětlili nový pravoslavný kostel, teprve pátý v Česku. Dřevěná stavba v transylvánském stylu bude připomínat památku rumunských vojáků padlých na českém a slovenském území během druhé světové války. Rumunská velvyslankyně Daniela Gitmanová na slavnostním ceremoniálu připomněla, že jich bylo více než 66.000.
Na stavbě se podílel architekt Jiří Harant.

Dnešní slavnosti poblíž gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, jehož přesun se stal synonymem pro město Most, se zúčastnilo několik stovek lidí, velká část z nich byli cizinci. Ráno kostel vysvětili zástupci rumunské a české pravoslavné církve, poté v kostele sloužili první mši. Před kostelem stojí dřevěná vyřezávaná boží muka, do jejíhož podstavce kněží slavnostně uložili seznam jmen Rumunů padlých v Československu během druhé světové války.

Podle rumunské církevní tradice zůstává zadní část kostela s oltářem běžně všem kromě kněží a mužů vyznávajících pravoslavnou víru uzavřená, ženy a ostatní příchozí se do ní mohli podívat jen do dnešní půlnoci. Areál kostela by měl být podle zástupce pravoslavné církve v Čechách, metropolity Kryštofa, otevřený i pro veřejnost. Kromě kostela Nanebevstoupení Páně a svatého Valentina má u vznikajícího mosteckého jezera stát také malý ženský klášter a venkovní modlitebna.

V místech dnešního nového dřevěného kostelíku stál původně starý Most, který padl za oběť těžbě hnědého uhlí. Těžbě uhlí musely v celé mostecké pánvi ustoupit i dva pravoslavné kostely. "Dnes vysvěcený chrám je teprve pátým v Česku. První stojí v Karlových Varech, druhý v Mariánských Lázních, třetí ve Františkových Lázních a čtvrtý nechal postavit první český předseda vlády Karel Kramář, který byl pravoslavného vyznání, na pražském Olšanském hřbitově," vysvětlil metropolita Kryštof.

V tehdejším Československu vznikl podle něj v roce 1947 také první chrám připomínající padlé vojáky. V Medzilaborcích na východním Slovensku ho nechal postavit generál a pozdější prezident Ludvík Svoboda, sám pravoslavného vyznání, jako připomínku svých padlých vojáků, kteří byli většinou pravoslavní Češi nebo Rusíni.

Nový mostecký kostel začali dělníci z Rumunska stavět v roce 2007. Nejprve byla stavba postavena v Rumunsku, poté byl kostel rozebrán a přepraven na sever Čech. Město o kostel velmi stálo, byl to také jeden z důvodů, proč si rumunská strana Most vybrala. Radnice předpokládá, že neobvyklá stavba bude jednou z atrakcí pro turisty.


Související články:
U dřevěného kostela v Mostě vznikne i klášter 31.5.2011

Projekt dřevěného kostela v Mostě naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*