V Německu po 80 letech zhmotnili projekt Miese van der Roheho

(ČTK) – Příznivci moderní architektury se po více než 80 letech dočkají zhmotnění projektu slavného funkcionalistického tvůrce Ludwiga Miese van der Roheho. V západoněmeckém Krefeldu vznikla podle jeho nikdy nerealizovaného projektu z roku 1930 stavba golfové klubovny, i když jen na čas. Půjde totiž o jakýsi zvětšený model v reálné velikosti, ne o skutečný dům. K vidění bude do konce října.Vizualizace: Robbrecht and Daem Architects

Plány na stavbu klubovny van der Rohe nakreslil v době, kdy pracoval třeba na slavném barcelonském pavilonu či brněnské vile Tugendhat. Budova pro místní textilní podnikatele se ale kvůli nastupující hospodářské krizi nikdy nepostavila. K životu ji nyní přivedl místní spolek: projekt uchovaný v architektově archivu v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) svěřil belgickému architektovi Paulu Robbrechtovi, který připravil dočasnou stavbu.

Na místě, kde měl klub původně stát, nyní stojí model zamýšlené stavby postavený z oceli a překližky. Chybí tedy materiály a barevnost, s níž van der Rohe počítal, zřejmé jsou ale proporce, vnitřní uspořádání i zasazení stavby do krajiny. Projekt, jehož realizace stála 840.000 eur (asi 22 milionů korun), bude k vidění od 26. května do 27. října.

Německý architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969) je považován za otce moderní architektury 20. století. V roce 1930 převzal řízení slavné avantgardní školy Bauhaus, v roce 1934 ale dostal zákaz vykonávat své povolání a o čtyři roky později před nacisty ze své vlasti uprchl. Natrvalo se usadil ve Spojených státech, kde navrhl několik známých budov, mimo jiné v New Yorku a Chicagu.

Projekt MIK


Model modelu: Robbrecht and Daem Architects

Mies in Krefeld – Architectural Visualization from Mindtransplant on Vimeo.

Foto: Andreas Ruhnau /Projekt MIK
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*