Odevzdání soutěžních návrhů: do 6. ledna 2010
Hodnotící zasedání poroty: 14. a 21. ledna 2010
Vyhlášení: 25. února 2010 na Veletrhu Dřevostavby v Praze.
Ostrava 20. října (ČTK) – V Ostravě byl dnes vyhlášen třetí ročník architektonické soutěže Dřevěný dům 2010. Architekti se do něj mohou přihlásit nejen se svými návrhy nízkoenergetických rodinných domů, ale nově v soutěži přibyla také kategorie již realizovaných energeticky úsporných rodinných domů, které vznikly v letech 2007 až 2009, řekl dnes novinářům za organizátory akce výkonný ředitel Nadace dřevo pro život Jan Řezáč.
Sedmičlenná odborná porota složná převážně z architektů bude hodnotit nejen architektonickou a výtvarnou stránku, ale například i dispoziční a funkční řešení nebo investiční náročnost. Do soutěže je možné se přihlásit do 6. ledna. Výsledky budou vyhlášeny 25. února na Veletrhu Dřevostavby v Praze. „Vyhlašovatelé soutěže si vytkli za cíl obnovit vztah společnosti ke dřevu a přesvědčit ji o výhodách bydlení ve dřevu,“ vysvětlil záměr soutěže prezident Moravskoslezského dřevařského klastru Jiří Pohloudek. Dodal, že v předchozím ročníku se sešlo celkem 80 návrhů. Součástí akce bude letos také doprovodná soutěž pro děti ostravských uměleckých škol, které budou moci vytvořit svou představu o ideálním dřevěném domě.
„Zásadní výhodou bydlení ve dřevěných objektech je energetická úspora a úspora nákladů na provoz budovy,“ vysvětlil Řezáč. Dodal, že cenově jsou dnes dřevěné domy už srovnatelné s tradičními rodinnými domy. „Cena se po delší době stává plně srovnatelnou se zděnými stavbami. Pokud před třemi čtyřmi roky byla dřevěná stavba dražší o nějakých deset až 15 procent, tak dnes už je plně srovnatelná,“ podotkl Řezáč.
Podle statistik dřevostavby v Česku nyní představují zhruba tři procenta bytové výstavby, přitom ve Velké Británii je to zhruba 15 procent a ve Skotsku 50 procent, a to navzdory skutečnosti, že britské ostrovy mají malé zdroje vlastního dřeva. Ještě více se v Evropě staví ze dřeva například ve Finsku, Norsku a Dánsku, kde tyto stavby představují 60 procent bytové výstavby.
Mezi evropskými státy přitom zaujímá Česká republika 12. místo v lesnatosti. Podle odborníků se na jeden rodinný dům spotřebuje asi 65 metrů krychlových dřeva ve formě kulatiny. V českých lesích přiroste za jednu vteřinu 0,6 metru krychlových dřevní hmoty – znamená to tedy, že každých 108 vteřin vyprodukují české lesy dřevo potřebné na jeden rodinný dům. Pokud by všechny stavěné rodinné domky měly být vyrobeny ze dřeva, vyprodukovaly by lesy potřebné množství materiálu zhruba za měsíc.
Zdroj: Zpráva ČTK z 20. 10. 2009
Doplněno Stavbaweb:
Vyhlášeny jsou dvě soutěžní kategorie:
A. Realizovaný energeticky úsporný rodinný dům
B. Návrh nízkoenergetického rodinného domu do 180 m2
Pravidla soutěže naleznete zde.
Informace o soutěži naleznete i na www.cka.cc, www.drevoprozivot.cz.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné…
Pokud ješte brácha stihl i ty akce předtím tak si myslím že tohle je už jen takový bonus a doťuk…