V Ostravě vznikla petice za výstavbu původní vědecké knihovny

Knihovna měla být původně postavena podle vítězného rchitektonického návrhu Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře.
Zastupitelé rozhodli opustit původní projekt.

 V Ostravě vznikla petice na podporu původního projektu Moravskoslezské vědecké knihovny, jejíž podoba vzešla z architektonické soutěže. ČTK o tom informoval člen petičního výboru a výtvarník Jaroslav Němec. Moravskoslezský kraj se před několika dny rozhodl, že od původního projektu zcela ustoupí. Knihovnu chce vybudovat levněji, a její podobu by tak měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková ČTK řekla, že kraj se k vzniklé petici vyjádří nejdříve na středeční tiskové konferenci.

Vybudování knihovny a s ní spojeného parkovacího objektu mělo podle původního projektu, který vznikl za krajské vlády ODS a KDU-ČSL, stát zhruba 1,5 miliardy korun. Nové vedení kraje v čele s ČSSD a KSČM nyní chce, aby náklady na vybudování knihovny nepřesáhly 850 milionů korun, což bude jedna z podmínek při výběru dodavatele.

Knihovna měla mít původně podle architektonického návrhu Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře podobu černé prosklené kostky. "Daný projekt považujeme za kvalitní, výrazný a hodný veřejné stavby takového významu, jakým je veřejná knihovna s vědeckým zaměřením," vysvětlil Němec.

Dodal, že iniciátoři petice budou požadovat, aby kraj odvolal své zamítavé rozhodnutí k realizaci stavby podle původního projektu. Petici je nyní možné podepisovat na webových stránkách www.cernakostka.cz. Její iniciátoři chtějí s výsledky petice seznámit nejen kraj, ale i město, ministerstvo kultury nebo Evropskou komisi, která na původní projekt schválila dotaci ve výši 600 milionů korun. Tyto peníze chce kraj nyní využít v oblasti zdravotnictví a školství. Výstavbu knihovny chce totiž financovat pouze s pomocí státní dotace a krajského rozpočtu.

Knihovna se stala předmětem sporu mezi současným (ČSSD a KSČM) a bývalým (ODS a KDU-ČSL) vedením kraje. Někdejší vedení kraje tvrdí, že jejich nástupci mohli novou soutěž na výstavbu knihovny už dávno vypsat, což nyní požadují i členové petičního výboru. "Požadujeme, aby krajský úřad vypsal výběrové řízení na dodavatele stavby a aby v nejkratším možném termínu zahájil její realizaci," dodal Němec.

Stávající knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících prostorech a zahájení výstavby nové se několikrát odsouvalo mimo jiné kvůli problémům s financováním. Kraj chce novou knihovnu v levnější variantě vybudovat do roku 2014. Moravskoslezská vědecká knihovna nyní sídlí v najatých prostorách Nové radnice. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru 1000 lidí.

Zdroj: Zpráva ČTK 16.6.2009


Doplněno :

Zastupitelé rozhodli opustit původní projekt knihovny v Ostravě

Moravskoslezští zastupitelé na svém zasedání navzdory nesouhlasu opozice (ODS a KDU-ČSL) rozhodli, že kraj ustoupí od původního projektu výstavby Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Kraj měl na knihovnu přislíbeno 600 milionů korun z evropských fondů, které chce nyní použít do oblasti školství a zdravotnictví. Opoziční ODS však chce požádat Evropskou komisi, aby převod peněz neumožnila a naopak je i nadále nechala vyčleněny na stavbu knihovny.

Výstavba knihovny se stala předmětem sporu mezi současným (ČSSD a KSČM) a bývalým (ODS a KDU-ČSL) vedením kraje. Obě strany se nyní obviňují ze zpolitizování celé situace. Nové vedené kraje totiž nechce knihovnu budovat podle původního projektu, který počítal s tím, že knihovna včetně parkovacího objektu bude stát zhruba 1,5 miliardy korun. Stavba měla být financována z prostředků státu, kraje a právě z evropských peněz. Podle nového návrhu kraje by knihovna měla stát maximálně 850 milionů korun a finančně by se na její výstavbě měl podílet pouze stát a kraj. Knihovna navíc nebude vybudována podle návrhu, který zvítězil v architektonické soutěži.

Opoziční zastupitelé tvrdí, že je nesmysl, když kraj říká, že peníze vyčleněné na knihovnu přesune do jiných oblastí. Převod peněz totiž podle nich není tak jednoduchý. Zbyněk Stanjura (ODS) dnes novinářům řekl, že se ODS naopak obrátí písemně na Evropskou komisi, aby projekt knihovny nevyřazovala z regionálního operačního programu. "Vedení kraje to bude prosazovat, my se na ně obrátíme s opačným názorem a budeme žádat, aby to ponechali tak, jak to je. Pokud nám Evropská komise vyhoví, pak jsou jen dvě možnosti, buď těch 600 milionů půjde jenom na knihovnu nebo se vrátí do Bruselu," uvedl Stanjura. Dodal, že pokud Evropská komise naopak vyhoví žádosti kraje a vyřadí projekt výstavby knihovny z regionálního operačního programu, pak se peníze mohou využít v jiných oblastech. "Ale určitě ne letos, myslím si, že ani příští rok, ta procedura bude delší, takže by to teoreticky šlo někdy v roce 2011," dodal Stanjura.

Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) dnes opozici obvinil z toho, že svým záměrem bojuje proti vlastnímu kraji a označil zastupitele ODS za škůdce kraje. "Rozumím tomu, co je rozumná opoziční politika a rozumím také tomu, co je to, když někdo škodí. Krajské vedení ODS už několikrát předvedlo, že neuneslo svou pozici přechodu do opozici," reagoval Palas. Vedení kraje se navíc domnívá, že Evropská komise nebude mít žádný důvod proto, aby peníze vyčleněné na knihovnu nepřevedla do jiných oblastí.


Související články:
Kraj chce v Ostravě postavit vědeckou knihovnu do roku 2014

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*