V Ostravě začne stavba unikátního Světa techniky

Ostrava 20. prosince (ČTK) – Do tří let vznikne v Ostravě unikátní vzdělávací i zábavní centrum Svět techniky za téměř 700 milionů korun. Expozice určená především dětem, která je má nejen pobavit, ale i inspirovat ke studiu technických oborů, bude v nové, avantgardně řešené budově. Na přelomu března a dubna se začne stavět v průmyslovém areálu Dolní oblast Vítkovice. Veřejná zakázka na dodavatele stavby už byla vyhlášena, informovali dnes představitelé sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, která je členem sdružení, Ivo Vondrák řekl, že je třeba inspirovat mladé lidi k tomu, aby začali technologie a techniku tvořit, nikoliv je pouze používat. "To je klíčová úloha tohohle centra, najít talenty a podchytit je, aby přišly studovat technické obory, protože si myslím, že na tom stojí budoucnost nejen tohoto regionu," řekl Vondrák.

Ředitel Světa techniky Jakub Švrček uvedl, že uzávěrka výběrového řízení na dodavatele stavby je na konci ledna, v březnu by se měla s vítězem podepsat smlouva. "Nejpozději v září 2014 chceme centrum zpřístupnit," řekl Švrček. Předseda správní rady sdružení, generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík doplnil, že na projektu se ale pracuje už tři roky. "Už byla provedena spousta přípravných prací. Na místě, kde je teď čistá plocha na stavbu Světa techniky, byly původně haly," řekl Světlík.

Stavba včetně vybavení expozic bude stát 690 milionů korun. Z toho 591 milionů pokryje dotace, kterou schválilo ministerstvo školství. Zástupci Dolní oblasti uvedli, že není obvyklé, aby do přístrojového vybavení šlo prakticky stejně peněz jako do stavby. "Na samotnou stavbu půjde bezmála 300 milionů. Investice do stavby a vybavení se podařilo vyvážit díky perfektní architektuře a unikátnímu zapojení do průmyslového areálu," řekl Švrček.

Na průčelí stavby podle projektu Josefa Pleskota budou obrovská zrcadla, která budou odrážet obraz industriální památky, historických vysokých pecí, plynojemu a VI. energetické ústředny. "Celá fasáda bude ze speciálního skla, které má zrcadlový efekt. Za určitých podmínek přes něho uvidíte, ale zároveň se v něm bude odrážet obraz vysokých pecí a uvidíte v něm sebe. Bude to možná největší interaktivní obraz na světě, velký zhruba 130 krát 15 metrů," řekl Světlík.

Vnitřní prostory budou rozděleny na několik oblastí. "Bezesporu jednou z nejzajímavějších částí bude Svět vědy a objevů a svět zahrady, ve kterém budeme chtít propojit technické směry s těmi ryze přírodními. Tím se fakticky odlišujeme od ostatních podobných center," řekl Švrček.

Ve Světě techniky by si měly přijít na své už děti od tří let. Příchozí si budou moci vyzkoušet simulaci zemětřesení, letu letadlem a fungování řady přírodních zákonů. "V podstatě si ty exponáty můžete představit jako interaktivní hračky. V porovnání s klasickým muzeem, kde často čteme ‚ničeho se nedotýkejte‘, u nás je přísný příkaz všeho se dotýkat. Se vším si hrej, na všechno šahej, za všechno tahej, určitě tě to bude bavit a takhle nejlépe to poznáš," popsal záměr Švrček.

Časově náročná bude i výroba přístrojů. "Už jen zadání, jak mají expozice vypadat, nám v týmu odborníků z univerzit v kraji a pedagogů základních a středních škol zabralo dva roky a dále pokračujeme," uvedla vedoucí odborného týmu projektu Lenka Mynářová.

Budování podobných center je podle Světlíka trend, ve kterém Evropa zaspala. "Jsou velmi rozšířená. V Číně je jich více než 600, staví se v Indii, po celém světě. Jsou to velmi úspěšné projekty a je de facto jedno, v jaké jsou formě. V tomhle regionu, kde v okolí včetně Polska a Slovenska žije nějakých deset milionů lidí, je tohle centrum plně na místě," řekl.
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*