V ostravském Přívoze začala oprava kostela od architekta Sitteho

Římskokatolický farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie je významnou novogotickou stavbou

Ostrava 12. srpna (ČTK) – V ostravské čtvrti Přívoz začala tento týden oprava římskokatolického kostela na náměstí Svatopluka Čecha. Stavba z konce 19. století, kterou navrhl slavný architekt Camillo Sitte, se do konce roku 2010 dočká nové fasády. Rekonstrukce kulturní památky si vyžádá zhruba 16,7 milionu korun. Farnost na ni získala dotaci z Evropské unie. ČTK to řekl Miroslav Přikryl z ostravsko-opavského biskupství.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, který patří Římskokatolické farnosti Ostrava-Přívoz, se dočká nové fasády včetně dveří a vitrážových oken. „Mezi nejvážnější problémy patří narušení kamenných zdobných prvků, z nichž už části odpadávaly. Rozbitými vitrážovými okny dovnitř táhlo i sněžilo,“ popsal stav kostela Přikryl, který je manažerem projektu.

Farnost získala na opravu památky devadesátiprocentní dotaci – z evropských fondů zhruba 12,7 milionu korun, od ministerstva pro místní rozvoj přes 2,2 milionu Kč. Téměř 1,7 milionu korun musí farnost zajistit sama z darů, sbírek či dalších dotací.

Společně s ostravským kostelem bude opraven římskokatolický kostel v polské obci Mochów, který rovněž spravuje řád paulínů. Přívozská farnost totiž získala evropské dotace v rámci přeshraniční spolupráce s Polskem v oblasti cestovního ruchu.

„Celý projekt má oživit kontakty mezi Českou a Polskou republikou ve specifické oblasti poutních slavností. Oba kostely jsou zasvěcené Panně Marii a do budoucna mohou být poutě společné,“ vysvětlil Přikryl. Kromě oprav fasád použijí obě farnosti dotace na vytvoření česko-polských propagačních materiálů a zprovoznění informačního panelu pro turisty.

Obyvatelé Přívozu podle něho ocení hlavně to, že kostel po rekonstrukci opět zazáří v plné kráse. Architektonickou dominantu navrhl Sitte v letech 1896 až 1899, kdy vytvořil ojedinělé urbanistické řešení celého Přívozu. Podle návrhu jednoho z nejvýznamnějších středoevropských urbanistů se postavila i přívozská radnice.

Centrální náměstí Svatopluka Čecha získalo původní podobu z 19. století v roce 2004, kdy ho za 33 milionů korun nechal zrekonstruovat městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Byla to první investice (s dotací devět milionů Kč), při níž se radnici podařilo dosáhnout na evropské fondy.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*