V Paříži byl slavnostně otevřen nový koncertní dům od Jeana Nouvela

Ve francouzské metropoli bylo14. ledna po sedmi letech výstavby otevřeno nové sídlo pařížské filharmonie, které navrhl architekt Jean Nouvel. Koncertní dům v areálu Parc de la Villette večer uvedla první koncert: skladba Requiem od Gabriela Faurého byla věnována obětem teroristických útoků z minulého týdne.V hledišti si ji vyslechl i francouzský prezident François Hollande, který při slavnostním otevření prohlásil, že satirický týdeník Charlie Hebdo, na jehož redakci teroristé minulý týden zaútočili a část personálu postříleli, "žije a bude žít".

"Charlie Hebdo byl v ohrožení již dlouhou dobu kvůli nedostatku čtenářů. Dnes se ale oživuje," řekl Hollande. "Je možné zabíjet muže, ženy, ale nikdy není možné zabít jejich myšlenky, naopak," dodal prezident, podle kterého "teroristé chtěli ublížit kultuře, protože je drzá, neuctivá, svobodná, lidská, tedy pravý opak tmářství, fundamentalismu a fanatismu". "Kultury se vždy obávaly diktatury," poznamenal také Hollande.


Budova na severovýchodě Paříže v Parc de la Vilette měla být podle původních plánů hotová už v roce 2012, ale její dokončení se několikrát odložilo. Namísto 200 milionů nakonec stála 380 milionů eur. Budova se nachází přímo na lince metra v sousedství Cité de la Musique, Pařížské konzervatoře a vědeckého muzea. Součástí komplexu je parkování pro 600 automobilů.

Hliníkem obložená budova zdobená vkládanými obrysy ptáků uvnitř na šesti podlažích skrývá hlavní koncertní sál s kapacitou 2400 diváků, 15 zkušeben, vzdělávací centrum a restauraci s kavárnou. Podle architekta Nouvela na rozdíl od jiných koncertních hal Pařížská filharmonie bude nabízet intimní zážitek z koncertu. Publikum nesedí čelně před hudebníky, ale obklopuje je ze všech stran  a tak žádné z 2400 míst není vzdálenější víc než 32 metrů od pódia.

Nouvelův projekt zvítězil v mezinárodní soutěži v roce 2007 nad konkurencí dalších 97 návrhů.
ČTK, Stavbaweb


Související články:
La Philharmonie de Paris 3.4.2008

Fotografie z výstavby a vizualizace najdete na stránkách Designboom ZDE.
Pařížská filharmonie  – na fotografiích.

Architekt Jean Nouvel vydal prohlášení vysvětlující jeho rozhodnutí bojkotovat otevření své vlastní budovy v Paříži
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*