V Pardubicích se začalo s opravou třídy Míru

(ČTK) – V Pardubicích v pondělí 3. března oficiálně začala oprava třídy Míru za 120 milionů korun. Část nákladů pokryjí evropské dotace. V příštím roce se centrální bulvár stane z poloviny pěší zónou. Rok stavebních prací přináší řadu dopravních omezení, obchodníkům podle jejich vyjádření značně klesnou tržby. "Prosíme obyvatele o trpělivost," uvedla při zahájení stavby primátorka Štěpánka Fraňková.

Třída Míru - návrh Ateliéru Walter
Primátorka zmínila i "martýrium", které stavbě předcházelo. O proměně centrální ulice se vážně uvažovalo čtyři volební období. Architektonickou soutěž na novou podobu třídy vypsalo město už před 12 lety. Před sedmi lety se lidé vyjádřili v petici, že chtějí kompletní pěší zónu. Nakonec bude doprava odkloněna jen částečné.

"Já bych byl docela raději, kdyby tady nebyla zachována doprava vůbec, protože se ukázalo, že obslužná doprava, hlavně provoz trolejbusů nám bude dělat trošku problémy ve využití pěší zóny pro odpočinkovou funkci," řekl architekt a starosta městského obvodu I Jaroslav Menšík.

Nejobtížnější bude výměna zastaralých inženýrských sítí, které zhruba 30 let nikdo neopravoval. Poté stavební firma třídu vydláždí a v ulici budou nově lavičky a vysázejí se další stromy. Obchodní ředitel dodavatelské společnosti Syner Miroslav Kot konstatoval, že dělníci budou kopat až čtyři metry hluboko.

"Na třídě Míru jsou všechny inženýrské sítě, které si lze představit. Nikdo z nás nemůže vědět, co se nachází v podzemí. Není k tomu žádná dokumentace, vznikly jen nějaké průzkumy. Existuje jen zadávací dokumentace," řekl ČTK Kot.

Původně se stavební práce odhadovaly na 215 milionů korun bez DPH. Liberecká firma Syner nabídla, že třídu opraví za necelých 100 milionů korun bez DPH. Město si proto sjednalo dva externí technické poradce a zároveň najalo právníky, kteří budou hlídat případné vícepráce.

Pro obyvatele znamená oprava třídy Míru rok dopravních omezení, a to nejen na hlavní obchodní ulici, ale i v jejím okolí. Zavřená bude i Sladkovského ulice a dopravu pojmou okolní ulice. Například v době velkých akcí v ČEZ Areně nebude možné parkovat na Sukově třídě.

Obchodníci z třídy Míru si už teď stěžují, že přijdou o značnou část tržeb a chtějí slevu na nájemném. Na třídě Míru pronajímá Rozvojový fond města Pardubic asi 30 obchodů. Podle ředitele městské firmy Martina Charvát mají živnostníci od roku 2011 slevu na nájemném deset procent, která platí až do konce stavebních prací. Vyšší slevu fond dávat nechce, řekl ČTK Charvát.

"Čekám, že nám sníží nájem, platím desítky tisíc korun měsíčně. Deset procent je směšná částka. Očekávám, že přijdu o 50 procent tržeb. Ten rok to provoz ovlivní, pak si myslím, že to bude k lepšímu," řekl ČTK kavárník Josef Homolka.
Třída Míru - návrh Ateliéru Walter
Pekárna Hrubý má na třídě Míru nejvýnosnější obchod z celkových šesti, které má po městě. Podle spolumajitele firmy Stanislava Hrubého opravy prodejny pečiva a bufetu stály miliony korun, desetiprocentní sleva jejich podnikání nepomůže.

"Dali jsme do oprav všechny úspory. Se zárukou budou tržby menší. Už nejezdí MHD, zrušili zastávku, lidí chodí méně," řekl Hrubý.

Doplněno Stavabweb:
Autorem návrhu rekonstrukce je Ateliér Walter.
Více informací o probíhající rekonstrukci naleznete ZDE.
Třída Míru aktuálně

třída Míru v Pardubicích

Související články:

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*