V Plasích vznikne za 400 mil. Kč Centrum stavitelského dědictví

Nabídne k vidění historické stavební prvky, konstrukce, materiály a řemeslné nástroje.

Plasy (Plzeňsko) 1. října (ČTK) – Historické stavební prvky, konstrukce, materiály a řemeslné nástroje nabídne do roku 2014 Centrum stavitelského dědictví v Plasích, jehož stavba dnes začala. Vznikne z bývalého pivovaru a hospodářského dvora kláštera v Plasích. Národní technické muzeum (NTM) získalo jako jejich vlastník na opravu 393 milionů korun, z toho 334 milionů Kč poskytne EU, zbytek dá stát. Po dnešním podpisu smlouvy o dotaci to ČTK řekl ministr kultury Václav Riedlbauch.

  

Jde o první projekt financovaný z integrovaného operačního programu z oblasti Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví. „Je to něco pro kluky všech věků, kteří se dozví, jak to dělali ti před námi. Dneska už ani neví, jak se vyrábí krov nebo jak se hasí vápno. Berou to jako, že se koupí v pytli v Baumaxu. Tady se budou moci podívat na to, jak se to dělá,“ řekl ministr.

  

Prostory opravovaných objektů, které jsou podle něj díky přestavování učebnicí různých stavitelských stylů a názorů, se oživí zajímavými expozicemi. Budou určeny zejména badatelům, ale i běžným návštěvníkům. Do Plas se přesunou depozitáře stavitelství z NTM a z dalších českých památek.

  

Teď si pospíšíme s vydáním stavebního povolení a vlastní práce začnou v létě 2010. Začneme pivovarem,“ řekl ředitel NTM Horymír Kubíček. Peníze podle něj musejí stačit, protože stavební obnova tradičními metodami, jako jsou vápenné techniky, klasické zdivo i materiály, není nejdražší. Už v roce 2013 by měly být objekty přístupné veřejnosti. Na projektu pracuje město, několik univerzit, muzeí a profesních sdružení. Plasy opraví do roka za 160 milionů korun most u kláštera, vybudují kruhový objezd, lávku do konventu, nové chodníky a zeleň.

  

V klášteře vznikne centrální depozitář historie stavitelství. Základ sbírek už NTM má, ale zorganizuje velkou akvizici sběru; část přejde z NTM. „Stavebně-řemeslná huť“ se zážitkovou expozicí ukáže lidem tradiční řemesla včetně zaniklých.

  

Projekt zachrání značně zdevastovaný románsko-barokní hospodářský dvůr. Využití získá kromě pivovaru s domem sládka také barokní klášterní mlýn. Vznikne také konferenční prostor a odborná knihovna propojená s městskou. Pivovar bude muzeem, místem setkávání a depozitářem. Horní část, tedy hospodářský dvůr, poslouží pro experimentální dílny, workshopy a přednášky. „Češi jsou příliš velcí modernisté. Oni si památek váží, ale ne v detailu. Chceme jim například ukázat, že okna po repasi budou daleko kvalitnější než okna nová,“ řekl Kubíček.

  

Cisterciácký klášter v Plasích založil před rokem 1146 kníže Vladislav II. Husité ho zničili. V letech 1661 až 1740 byl barokně přestaven podle plánů Jana Baptisty Matheye, Jana Blažeje Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Po roce 1826 stavitelé upravili bývalou prelaturu na zámeckou rezidenci knížat Metternichů.

  

Václav Prokš snm

  

Více informací naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*