V portugalské Fátimě bude vysvěcen nový chrám

Fotogalerie ke článku (2)

Nový chráme ve Fátimě

Nový chráme ve Fátimě

Alexandros Tombazis

Alexandros Tombazis
Celá fotogalerie (2)

Od pátku do neděle se ve světoznámém portugalském mariánském svatostánku Fátimě očekává na čtvrt milionu poutníků u příležitosti vysvěcení nového chrámu Nejsvětější trojice. Oznámila to dnes portugalská Národní republikánská garda.

Obřady spojené s vysvěcováním chrámu, jimž bude předsedat vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone, začnou podle sdělení církevních úřadů v pátek a vyvrcholí v neděli mší, během níž bude věřícím přímo televizí přenášeno poselství papeže Benedikta XVI.
Otevřením nového chrámu vyvrcholí oslavy 90. výročí údajného zjevení Panny Marie na tomto místě třem malým pasáčkům v roce 1917.
Bezpečnost při bohoslužbách bude zajišťovat 300 četníků, 150 hasičů a několik týmů civilní ochrany.
Chrám Nejsvětější Trojice, který se rozkládá na ploše 12.000 metrů čtverečních a má 9000 míst k sezení, byl postaven s náklady ve výši 70 milionů eur (téměř dvě miliardy Kč). Podle církevních zdrojů jde o jeden z největších chrámů světa.
Chrámová loď kruhového tvaru z bílého betonu měří v průměru 125 metrů a je vysoká 15 metrů. Klenba spočívá na jediném centrálním pilíři. Stavba chrámu, který stojí proti staré bazilice pocházející z 50. let, byla svěřena řeckému architektovi Alexandrosi Tombazisovi. Chrám má jeden hlavní vchod a 12 bran, které symbolizují poslední Kristovu večeři.
Podle katolické církve se Panna Marie zjevila 13. května 1917 třem malým pasáčkům v jeskyni Cova da Iria u Fátimy asi 130 kilometrů severně od Lisabonu, která se pak stala jedním z hlavních poutních míst katolických věřících a každoročně ji navštěvují miliony lidí.

 

Zdroj: Zpráva ČTK, 10. října 2007
Více na stránkách A_N_Tombazis and Associates Architects

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*