V Praze 2 se bude diskutovat o podobě Karlova náměstí

Na radnici Prahy 2 se bude diskutovat o možné budoucí podobě Karlova náměstí. Novinářům to ve středu řekl zástupce starostky Václav Vondrášek (ODS). Ideovou soutěž na návrh rekonstrukce Karlova náměstí radnice vypsala v červnu, přihlásilo se do ní 22 návrhů. V prosinci zvláštní komise vybrala nejlepší projekty. Beseda se uskuteční 25. března v budově městské části na náměstí Míru.

Z ideové soutěže radnice nevybrala žádného vítěze, udělila pouze druhou a třetí cenu, dalších pět projektů ocenila. Všechny návrhy si lidé mohli prohlédnout do 1. února na Novoměstské radnici, nyní jsou umístěny na radnici na náměstí Míru.
„O výstavu je poměrně značný zájem,“ řekl Vondrášek. Již nyní mohou zájemci na výstavě vyplňovat anketní lístky a vyjádřit se tak k možné podobě náměstí.
Předložené projekty pojaly rekonstrukci náměstí různě. „Někteří navrhují úplnou přestavbu náměstí, někteří ho zachovávají téměř v současné podobě,“ řekl v prosinci Vondráček.
Většina návrhů se zaměřila vedle samotné podoby náměstí především na řešení dopravní situace. Zatímco některé doporučují dopravní tepny z Žitné a Ječné ulice zahloubit do mělkého tunelu, jiné by přesměrovaly Ječnou ulici do severní části náměstí. Další autoři doporučují maximální omezení dopravy. Zklidnění chtějí dosáhnout například vytvořením pěších zón.
Návrhy architektonické podoby se také různí. Jeden z oceněných návrhů doporučuje přihlásit se ke gotickému odkazu náměstí. Autor proto navrhuje nechat park dožít, vydláždit a osázet jej menšími stromy. Jiní architekti by zachovali členění náměstí, jak jej na konci 19. století vytvořil parkový architekt a ředitel pražských parků a zahrad František Thomayer. Mnoho projektů počítá s využitím náměstí pro příležitostné kulturní a společenské akce.
Kuriózní je návrh, který doporučuje uprostřed Karlova náměstí postavit Národní knihovnu v podobě „chobotnice“ podle známého návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického.
Praha 2 se pokusila upravit Karlovo náměstí již před několika lety, snaha se ale setkala s odporem místních obyvatel, kteří odmítali kácení stromů. Radnice druhé městské části chce proto nyní s veřejností lépe komunikovat a najme si soukromou firmu, která bude setkání s lidmi organizovat. Zástupci Prahy 2 ale očekávají i nesouhlas památkářů. „Před časem nám poslali dopis, že se tam nemá měnit téměř nic,“ podotkl před časem Vondrášek.Zdroj: ČTK, Karel Čapek rot, 18. února 2009.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*