V Praze je podle developerů spousta volných pozemků pro výstavbu

Fotogalerie ke článku (1)

Obytný soubor Nová Harfa ve Vysočanech / developer: Finep

Obytný soubor Nová Harfa ve Vysočanech / developer: Finep
Celá fotogalerie (1)

Anketa ČTK.

V Praze je stále spousta volných pozemků pro bytovou výstavbu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi developerskými společnostmi. Další parcely podle nich přibudou spolu s novým územním plánem, který připravuje magistrát. Některé firmy také začínají stavět v dalších městech nebo za hranicemi se Slovenskem.
"Praha ještě stále disponuje obrovským množstvím atraktivních pozemků, které budou dříve nebo později připravené pro bytovou výstavbu," řekl ČTK mluvčí Skansky Ondřej Šuch. Ty jsou podle něj zejména v Košířích, Radlicích nebo na Smíchově. Potenciál mají prý i pozemky ve čtvrté, deváté a desáté městské části.
Ploch k výstavbě je dost i podle mluvčí Central Group Miluše Netolické. Jejich využití je ale složitější. Investor často musí vybudovat inženýrské a komunikační sítě. Pozemky jsou také někdy blokovány restitucemi, další patří církvi nebo městu.
Příležitost představují podle Netolické také plochy, na kterých se nacházejí dožilé průmyslové nebo obchodní areály. "Na nich také do budoucna mohou vzniknout a už vznikají buď rezidenční nebo smíšené projekty. Tato území jsou ve většině případů území finančně náročná a můžou je rozvíjet pouze silní investoři," dodala Netolická.
Místa pro výstavbu jsou i podle Karla Zemana z Ekospolu. Jsou však městské části, kde je velmi omezená nabídka, například Strašnice, uvedl. "Stoprocentně se dají najít i v Praze pozemky pro výstavbu," řekla Petra Zdeňková z Orka. Důkazem je podle ní to, že společnost má několik projektů v přípravné fázi. "Praha má potenciál, stále tu budeme budovat nové domy a byty," dodala.
Podle Pavly Temrové z Finepu je v Praze několik velkých území, která se v budoucnu mohou stát významnými rezidenčními lokalitami. Ukázkou je podle ní například proměna Vysočan, kde staví hned několik developerů. K jejich výhodám patří dostupnost do centra i revitalizace místních parků a řeky.
"Je ještě spousta volných pozemků, které jsou územním plánem buď určeny k výstavbě, nebo jsou určeny ve výhledu. Jelikož pomalu začnou práce na novelizaci územního plánu hlavního města Prahy, lze předpokládat, že rozvojové plochy budou 'překresleny' na plochy pro výstavbu," uvedla Netolická. Územní plán musejí obce vypracovat do roku 2012. Praha by mohla mít dokument o dva roky dřív. Plán určuje, jakým způsobem mohou být využity jednotlivé plochy parcel.
Některé společnosti se ale poohlížejí i po dalších lokalitách. Finep na jaře otevřel novou pobočku v Bratislavě, kde uskutečňuje první slovenský projekt. V metropoli na Dunaji začala prodávat i společnost Skanska. "Považujeme ji za silně se rozvíjející trh," uvedl Šuch. Skanska začíná připravovat také několik projektů v Ostravě. Orco staví kromě Ostravy také v Brně, Hradci Králové a Špindlerově Mlýně.
Jiné oslovené společnosti hodlají zůstat pouze v Praze. Podle Zemana je možné v ostatních regionech provádět pouze menší projekty, a proto tam najdou uplatnění jen menší developeři.

Zdroj: Zpráva ČTK, 24.10. 2007
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*