V Praze se od ledna začala stavět jediná kancelářská budova

City Deco developerské společnosti ECM na Pankráci.

Od začátku letošního roku byla v Praze zatím zahájena výstavba jediné větší kancelářské budovy. Tou je projekt City Deco developerské společnosti ECM na Pankráci. ČTK to řekl analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný. Projekty jsou podle něj sice v řadě případů připraveny, ale developeři čekají na klíčového nájemce.

V tuto chvíli byla de facto zastavena nová spekulativní výstavba,“ uvedl odborník. Banky v současnosti developerům totiž většinou nepůjčí dřív, než pronajmou přibližně polovinu plochy plánovaného projektu. V případě letos zahájené stavby na Pankráci se klíčovým nájemcem stala společnost MeridianSpa, která si podle ECM v budově na 20 let pronajala 5800 metrů čtverečních.

Do konce letošního roku by mohla být podle kvalifikovaného odhadu King Sturge zahájená výstavba zhruba 50.000 čtverečních metrů kanceláří. To se rovná přibližně pěti středně velkým budovám. Bylo by to však téměř čtyřikrát méně než v roce 2008, kdy se v hlavním městě začalo podle mezinárodní poradenské firmy CB Richard Ellis stavět 180.000 čtverečních metrů kanceláří.

V současnosti je na trhu podle analytika King Sturge volných kanceláří stále ještě dostatek. Dokončují se totiž projekty zahájené v době stavebního boomu let 2006 až 2008. „Změnu budeme pravděpodobně pozorovat již v roce 2010, kdy by pro společnosti mohl být problém najít volné prostory v hotových či rozestavěných projektech, které budou odpovídat jejich představám a potřebám,“ poznamenal Novotný. Předpokládá, že kvůli současnému útlumu výstavby se tak příští rok zřejmě zopakuje situace z roku 2006, kdy byl nedostatek kanceláří, což se také odrazilo na vyšších cenách a nájmech.

Pokud se ve druhé polovině tohoto roku, případně v příštím roce vrátí ekonomika k růstu a dojde ke změně na bankovním trhu, začnou se objevovat nové kancelářské budovy od roku 2011. Pokud ne, realizace projektů se zřejmě posune,“ dodal analytik.


Poslední údaje sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum uvádí, že v metropoli bylo na konci prvního letošního čtvrtletí 2,58 milionu metrů čtverečních kanceláří. Přibližně desetina z nich však byla prázdných.


Nejvýznamnější kancelářské projekty, které by měly být uvedeny na pražský trh v roce 2009:

Projekt Lokalita Rozloha v m2 Developer Stav na začátku června 2009
Trianon Praha 4 18.500 Hochtief Development hotovo
Palác Archa, II. fáze Praha 1  9000 Orco Property Group staví se
Vysočanská brána Praha 9 9610 Orco Property Group staví se (před kolaudací)
Prosek Point C Praha 9 8700 J&T Real Estate staví se (před kolaudací)
Futurama Business Park, I. fáze Praha 8 15.000  Immorent staví se (před kolaudací)
Amazon Court Praha 8 22.000 Europolis hotovo
Prague Marina Office Center B Praha 7 10.500 Lighthouse G staví se
Prague Marina Office Center A Praha 7 4500 Lighthouse Group staví se
Factory Office Centre – F Praha 5 14.000 CSIA staví se (před kolaudací)
South Point Praha 4 7500 AMA Development stavba zastavena
Průmyslová Tower Praha Praha 10 7800 CTY rekonstrukce dokončena, další výstavba zastavena

Zdroj: Zpráva ČTK 14.6.2009

Související články:

Projekt CITY, Praha 4-Pankrác
Generálním dodavatelem stavby City Deco bude Firma PSJ

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*