V Praze vyroste datové centrum za stamiliony korun

Bude to nejmodernější stavba tohoto typu v České republiceNa pozemcích v pražské Hostivaři v těchto dnech vzniká projekt, který  je na území České republiky unikátní. Jeden z největších poskytovatelů hostingu pro velké české internetové projekty, společnost VSHosting, tam započala se stavbou ServerParku – nejmodernějšího datového centra pro koncové zákazníky v ČR. Výstavba objektu
o výměře 1 500 m2 bude stát zhruba až 250 milionů korun a pojme až 7 500 serverů s celkovou kapacitou 15 petabytů a 500 000 gigabytů operační paměti. Projekt ServerPark od VSHostingu bude také nejlépe zabezpečeným datovým centrem a dost možná fyzickým objektem v ČR vůbec. VSHosting je první hostingová firma v ČR, která si datacentrum staví od základů „na zelené louce“.


Stavba datového centra ServerPark byla zahájena v listopadu loňského roku a měla by být dokončena zhruba v polovině roku 2015. Výsledkem bude dvoupodlažní objekt s nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory. Celý proces výstavby je naprosto transparentní. Kolem pozemku jsou rozmístěny kamery, jejichž záběry je možno sledovat online na stránkách www.serverpark.cz. „Idea na stavbu vlastního datového centra vznikla před třemi lety. Důvody byly dva – kapacitní a strategický. Vzhledem k expanzi firmy do zahraničí jsme plánům potřebovali přizpůsobit i technologické a objemové kapacity. Také jsme chtěli zůstat věrni naší misi, tedy být vždy o krok napřed před našimi konkurenty,“ říká ředitel společnosti VSHosting Damir Špoljarič a dodává: „Hlavními benefity pro naše klienty bude větší bezpečnost dat a provozu, přičemž ceny, které se dnes nacházejí ve spodní třetině trhu, zůstanou zachovány.“

V současnosti má VSHosting zhruba 3000 klientů, primárně z řad velkých společností působících na online trhu. Pro jejich obsluhu využívá nyní VSHosting geogreticky oddělenou lokalitu s zhruba čtvrtinovou kapacitu v porovnání s rozestavěným datacentrem. „Letos plánujeme akvizici jedné z konkurenčních firem. Tímto krokem se staneme největší českou server hostingovou společností, což s sebou přinese i zvýšené nároky na kapacity. Díky výstavbě ServerParku můžeme navíc rozšířit své portfolio i v celé Evropě,“ vysvětluje Damir Spoljarič. Společnosti z ciziny v tuto chvíli tvoří cca 25 % z celkového počtu klientů VSHosting.

Na území hlavního města jde o první podobnou stavbu po téměř deseti letech. Na rozdíl od jiných datových center je totiž ServerPark samostatným objektem. „Ostatní datová centra vznikají vestavbou do již existujících budov, což s sebou přináší významná rizika pro provoz. Již mnohokrát se v praxi ukázalo, že vestavěná centra mají slabou fyzickou bezpečnost, nedostatky v napájení nebo poddimenzované chlazení. Následky jsou v případě poruchy pro provozovatele centra a jeho klienty fatální,“ říká Damir Špoljarič.

VSHosting projektoval ServerPark s cílem postavit nejmodernější datové centrum v České republice. Tomu odpovídají nároky na bezpečnost a technologickou vybavenost. „Nechtěli jsme dělat žádné kompromisy. Součástí ServerParku budou zesílené železobetonové konstrukce, čtyři bezpečnostní zóny, pancéřové dveře, sofistikovaný systém zabezpečení včetně laserové detekce, bezpečnostní kamery či protisabotážní elektronické prvky. Budova bude chráněna automatickým hasícím systémem s inertním plynem, takže ani v případě požáru nebudou běžící servery velkých internetových projektů ohroženy,“ vysvětluje Špoljarič. ServerPark bude mít několik nezávislých záložních generátorů s možností zajištění až několikatýdenního provozu, takže chod dokonce nenaruší ani energetický blackout Prahy. Celý pozemek bude navíc chráněn vysokým plotem s žiletkovým drátem.

ServerPark bude po technologické stránce nastaven na standard TIER IV, což je v současnosti nejvyšší možný standard datových center nastavený americkým UPTIME INSTITUTE. „Standard TIER IV v ČR zatím nikdo nesplňuje. Vedle vysoké bezpečnosti bude ServerPark vybaven nejmodernějším modulárním UPS, novým typem chladicího systému a připojením k několika globálním internetovým páteřním sítím pro zajištění rychlé konektivity do USA, Jižní Ameriky, Ruska a Asie. Budova bude mít také tři vlastní nezávislé optické přípojky,“ říká Špoljarič. ServerPark bude v neposlední řadě také jedním z nejekologičtějších datových center ve střední Evropě (splňuje standard PUE, tedy koeficient efektivity < 1,3), a to hlavně díky efektivnějšímu systému průmyslového chlazení, vytápěním budovy servery až po kompletní vybavení LED zdroji.
tisková zpráva

Informační materiál o společnosti VSHosting, stavu datacenter v ČR a výstavbě nejmodernějšího českého datového centra ServerPark
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*