V Praze vznikne dřevostavba podle návrhů Adolfa Loose

(ČTK) – V areálu Národního technického muzea letos vznikne celodřevěná stavba podle rozpracovaných plánů architekta Adolfa Loose. Studenti Ústavu památkové péče Fakulty architektury tak připomenou 150. výročí Loosova narození. Maketa domu bude v měřítku 1:1, uvedla ČVUT v tiskové zprávě.

Loos navrhl dřevěný dům pro dceru Františka a Milady Müllerových, obyvatele pražské Müllerovy vily. Ta patří k nejznámějším dílům, na kterých se Loos podílel. Podrobnou dokumentaci dřevostavby už ale rozpracovat nestihl. Podle architekta a pedagoga Václava Girsy, jehož studenti projekt připraví, je možné z plánů vyčíst rozměry dřevostavby. V přízemí měla být kuchyně a obývací pokoj, v patře dvě malé ložnice a koupelna. K domu by patřil i sklep, ten však bude v návrzích studentů chybět. Jeho vybudování je náročné a drahé.

Maketa bude hotova do konce letošního roku, návštěvníci do ní poprvé v vstoupí v polovině roku 2021. V domě budou elektrické rozvody a zřejmě i obrazovka s projekcí dokumentů o Loosových stavbách. Jinak zůstane prázdný. „Nevíme, jak to Loos chtěl. Můžeme se něco domnívat a odhadovat podle jeho již realizovaných staveb, jak by mohlo vnitřní vybavení vypadat, ale jistě to nevíme,“ uvedl Girsa. Studenti však vypracují návrhy barevnosti a vybavení interiéru. Z výsledných prací pak v domě uspořádají výstavu.

Brněnský rodák Loos je považován za jednoho z průkopníků moderní architektury. Mezi jeho další známá díla patří například Dům Tristana Tzary v Paříži, ve Vídni jsou to Steinerova a Scheuova vila nebo obchodní dům Goldman & Salatsch na Michaelském náměstí. V Praze Loos také spolupracoval na Winternitzově vile.

Muzeum hlavního města Prahy a Národní památkový ústav v lednu vyhlásili Rok Adolfa Loose. Vybudování dřevostavby je jednou z chystaných akcí, které budou Loose a jeho díla připomínat. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*