V ČR vzniká síť inspektorů, kteří kontrolují stav nemovitostí

V Česku by měla během několika let fungovat síť certifikovaných inspektorů, kteří budou moci kontrolovat stav nemovitostí. Plánuje ji občanské sdružení Českomoravská asociace inspektorů rezidenčních nemovitostí, řekli dnes novinářům zástupci asociace. Zatím sdružuje 12 inspektorů, kteří mohou vyhodnotit stav nemovitosti třeba při jeho prodeji nebo koupi bytu či domu.

Náklady asociace hradí její členové, část prostředků získává z uskutečněných inspekcí. Jedna stojí v průměru 4000 až 5000 korun, inspektor má zkontrolovat celkový stav nemovitosti a odhalit případné technické závady. V Česku si zatím většina kupujících vystačí jen se znaleckým posudkem nebo referencemi realitních kanceláří. Například v USA se ale neobejde prodej domu bez cenového odhadu a právě inspekční zprávy, tvrdí inspektoři.

Na Česko by bylo podle některých odhadů potřeba až 600 inspektorů, podle předsedy představenstva asociace Oldřicha Šašinky by ale stačilo i méně. Zatím je jich 12 a fungují jen na jihu Moravy. Další centrum by mohlo být na Ostravsku.

Nynější inspektoři, kteří loni prošli dvouměsíční rekvalifikací, zatím mají za sebou asi 30 kontrol, větší nápor čekají po zimě. „Přes zimu se příliš neprodává, v této sezoně je navíc zájem o nemovitosti nižší kvůli hospodářské krizi,“ popsal Šašinka. Doplnil, že právě krize by mohla přimět zájemce o nemovitosti k opatrnějšímu jednání, a tedy k využití inspektora.

Nižší zájem o nemovitosti teď potvrzují i makléři. K funkci inspektorů se zatím nechtějí příliš vyjadřovat. Podle Šašinky by se mohly služby asociace hodit například i bankám, pojišťovnám nebo stavebním firmám.

Zdroj: Zpráva ČTK, 2. února 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*