V Rožnově se otevřela nová naučná stezka, část je o Jurkovičovi

(ČTK) – Nová naučná stezka se v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku otevřela 15. června. Tvoří ji tři chodníky, jsou věnovány správci rožnovského panství a podporovateli lázní Vilému Drobníkovi, významnému rožnovskému lékárníkovi Hynku Seichertovi a architektu Dušanu Jurkovičovi, řekl ČTK mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.Slovenský architekt Jurkovič je autorem návrhu rozhledny, kterou radnice nedávno nad městem postavila. Vytvořil také soubor staveb na nedalekých Pustevnách, jedna z nich, chata Libušín, letos v březnu vyhořela.

Drobníkův a Seichertův chodník vedou Dolním a Horním parkem, Jurkovičův chodník směřuje k rozhledně, která také nese architektovo jméno. "Zájemce o historii se během procházky naučnou stezkou na celkem 13 tabulích dozví to nejdůležitější z historie lázeňství v Rožnově a také základní informace o architektovi Jurkovičovi," uvedl spoluautor stezky Daniel Drápala.

Po stezce se dnes poprvé vydaly stovky lidí. U rozhledny zahrál rožnovský soubor Soláň a symbolicky také slovenský soubor Kyčer z Myjavy, kde se Jurkovič v roce 1868 narodil.

Byl výrazným představitelem secesní architektury. Vytvořil osobitý styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Jeho unikátní soubory staveb zdobí ve Zlínském kraji také lázeňské město Luhačovice.

Rožnovská radnice loni upravila a rozšířila takzvané lázeňské chodníčky, které vedou nad město k rozhledně.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*