V Saúdské Arábii se bude stavět kilometr vysoký mrakodrap

Fotogalerie ke článku (1)

zdroj: www.tallestbuildingintheworld.com

zdroj: www.tallestbuildingintheworld.com
Celá fotogalerie (1)

Mrakodrap Kingdom Tower.

V saúdskoarabském přístavu Džidda u Rudého moře se má stavět tisíc metrů vysoký mrakodrap a kolem něho rozsáhlé obchodní a rezidenční středisko, vše v hodnotě 26,6 miliardy dolarů (asi 530 miliard korun). Oznámila to dnes skupina Kingdom, která patří zadavateli stavby, saúdskému princi Valídu bin Találovi. Bude to nejvyšší budova na světě. Z princova rozhodnutí bude realizací projektu pověřena společnost Emaar se sídlem v Dubaji, oznámila dnes agentura AFP.

Mrakodrap Kingdom a okolní Jeddah (Džidda) Kingdom City mají stát poblíž mezinárodní letiště tohoto města na celkové rozloze 23 kilometrů čtverečních. V mrakodrapu má být mimo jiné superluxusní hotel. Momentálně nejvyšší budovou světa je Burdž Dubaj v Dubaji, která zatím dosahuje výšky 800 metrů, ale ještě není dokončena. Také tento mrakodrap staví Emaar.

Projekt mrakodrapu Kingdom byl oznámen v roce 2003. Dohled nad stavbou měla mít americká firma Bechtel, ale ta se z projektu začátkem tohoto roku stáhla, napsala AFP.


Loni na jaře bylo ovšem oznámeno, že Valíd chce v Džiddě postavit budovu s názvem Mile High Tower, která by měla být vysoká míli, tedy asi 1600 metrů. Letos však přišly zprávy, že vzhledem k finanční krizi od toho upustil. Server Wikipedia také uvádí, že odborné studie vedly k pochybnostem, zda je podloží schopno udržet tak obrovskou stavbu, a že projekt byl změněn tak, že stavba bude "až o 500 metrů nižší".

Dnešní zpráva AFP neupřesňuje, zda projekt kilometrové "Kingdom Tower" je okleštěný projekt "Mile High Tower", nebo zda jde o nezávislý plán.

Princ Valíd patří k saúdskoarabské vládnoucí rodině a je to jeden z nejbohatších lidí na světě. Jeho jmění bylo loni odhadováno v přepočtu na 350 miliard korun.

Zdroj: Zpráva ČTK 14.6.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*