V soutěži na rozšíření Monaka jsou favority Libeskind a Foster

Fotogalerie ke článku (1)

Monaco

Monaco
Celá fotogalerie (1)

Kníže Albert II. hodlá monacké území rozšířit asi o 15 hektarů, tedy o deset procent.

Soutěž, v níž knížectví Monako vybírá dodavatele mamutí stavební zakázky, která představuje další rozšíření plochy tohoto ministátečku na úkor moře, už má své favority. Z pětice finalistů, kteří oslovili jedny z nejslavnějších světových architektů, mají navrch dvě developerské skupiny - jedna spolupracuje s Američanem Danielem Libeskindem, druhá si vybrala britského tvůrce Normana Fostera. Prozradil to monacký premiér Jean-Paul Proust.

Kníže Albert II. hodlá monacké území rozšířit asi o 15 hektarů, tedy o deset procent. Náklady celé akce, na jejímž konci mají být nové kanceláře a byty o celkové rozloze 275.000 metrů čtvrtečních, se odhadují na pět až deset miliard eur (asi 125 až 245 miliard korun).

Už loni se z přihlášených zájemců vybrala pětice firem, mezi nimiž se bude rozhodovat. Proust prozradil, že nejlépe si prozatím stojí nizozemsko-belgická společnost Monte Carlo Sea Land, která svěřila projekt Danielu Libeskindovi, a francouzsko-italské sdružení Monte Carlo Development Company spolupracující s Normanem Fosterem. Zároveň ale zdůraznil, že soutěž je stále otevřená, vyhlášení výsledků se očekává ještě letos.

Architekti se museli poprat s velmi složitým úkolem. Kníže totiž požaduje, aby "nová pevnina" neohrožovala podmořský život, a základna pro stavby tak musí stát na pilotech, aby byla co nejekologičtější.

Rozšíření plochy druhého nejmenšího státu světa si vyžádal pokračující růst počtu obyvatel. Ten se během 40 let zvýšil o třetinu na nynějších 32 500 a do roku 2010 má dosáhnout skoro 38 000. Rozrůstání Monaka směrem do moře už má za sebou první etapu: počínaje 80. lety už knížectví tímto způsobem získalo 20 hektarů.

Zdroj: Zpráva ČTK 1.10.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*