V Šumné na Znojemsku brzy otevřou nový kostel

Autorem je brněnský architekt Marek Štěpán, jenž se na církevní stavby specializuje. "Architektonická forma kostela je prostá, vychází ze starých raně křesťanských podélných staveb," uvedl Štěpán.

Věřící v Šumné na Znojemsku se těší na nový kostel. V posledních deseti letech se mše musely konat v zasedací síni obecního úřadu. Nový chrám, jehož stavba je před dokončením, vysvětí letos v září brněnský biskup Vojtěch Cirkle. Už o víkendu požehnají kněží zvonu. ČTK to dnes řekla mluvčí biskupství Martina Jandlová. Šumná náleží k farnosti ve Štítarech a patří k nejmladším obcím na Znojemsku – letos si připomíná 210. výročí založení. O stavbě kostela uvažovali obyvatelé už po druhé světové válce. „Po roce 1948 už tuto myšlenku nestihli uskutečnit,“ uvedl štítarský farář Marek Dunda. Plán se znovu objevil v roce 1997. Základní kámen si nechali lidé z Šumné požehnat od papeže Jana Pavla II. „Hned od začátku bylo dohodnuto, že kostel se bude stavět jen tehdy, pokud na něj budou peníze, tedy ne na dluh,“ uvedl Dunda. Stavbu nakonec umožnily dotace 1,5 milionu od ministerstva kultury a 1,6 milionu od Jihomoravského kraje. Přispěli také věřící.

Kostel je projektován pro 50 sedících a 50 stojících návštěvníků. Jeho součástí je sklepní klubovna.

Chrám má obdélníkový půdorys a je rozdělený na věž, loď a takzvaný závěr. Věž má čtyři podlaží. V prvních dvou je kůr, nad ním zvonice a úplně nahoře kříž z betonu. V interiéru Štěpán použil pískovec. Apsidu ještě v příštích letech ozdobí freska. V brněnské diecézi vzniká každoročně několik nových kostelů nebo alespoň kaplí. „Snažíme se, aby iniciativa vždy vzešla od lidí v daném místě, kteří chrám chtějí,“ řekla Jandlová.

Zdroj: Zpráva ČTK, 11. srpna 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*