V Třinci-Gutech začala stavba repliky vyhořelého kostela

(ČTK) – V Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku včera začala stavba repliky historického dřevěného kostela, který shořel v létě 2017. Stavební technici nejdříve opraví či nově vybudují základy. ČTK to řekl vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek. Práce mají více než roční zpoždění. Opozdila je jednání s památkáři i hasiči, kteří dlouho nebyli spokojeni s protipožárním zajištěním. Stavba repliky bude stát 27 milionů korun.

Práce začnou obnovou poškozených základů. Základy jsou to jediné, co z historické stavby zbylo. Počátkem června by se měly podle Kotáska začít převážet dřevěné konstrukce. Tesařská firma stavbu z připraveného dřeva už od loňského roku skládala v Hošťálkové na Vsetínsku. Kdy bude stavba dokončena, Kotásek přesně odhadovat nechce. Dodal, že první bohoslužba by se v novém kostele měla uskutečnit v příštím roce.

Práce původně měly začít v roce 2018, oddálila je ale jednání s památkáři. Loňské termíny se nestihly kvůli sporu biskupství s hasiči, kteří až napotřetí schválili protipožární zabezpečení objektu.

Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest soud uložil chlapci, který budovu zapálil, protože v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který všechny na místo přivezl.

Doplněno Stavbaweb:

Prázdné domy: Kostel Božího Těla (Guty)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*