V Uničově začala proměna bývalé šatlavy v muzeum vězeňství

Uničov (Olomoucko) 26. srpna (ČTK) – Město Uničov na Olomoucku zahájilo rekonstrukci bývalé městské šatlavy, která patří k nejvýznamnějším místním památkám. Zhruba do roka bude v objektu otevřeno muzeum vězeňství zaměřené především na drobnou kriminalitu páchanou zlodějíčky, tuláky či povětrnými ženami, sdělila dnes ČTK vedoucí realizačního týmu Nikola Hirnerová.

  

Podle ní je tématika vězeňství v posledních letech populární. Zatímco v různých památkových objektech si lidé mohou prohlížet mučírny s mučicími nástroji, uničovská expozice se zaměří na běžné delikty. Na přípravě bude město spolupracovat s Vlastivědným muzeem v Olomouci. „Využijeme jak klasických prostředků muzejní prezentace, například vitrín či textových panelů, tak i moderních interaktivních prvků,“ uvedla Hirnerová.

  

V podkroví šatlavy vznikne přednášková místnost, která bude využívána také ke specializovaným pořadům pro malé návštěvníky.

  

Stavební práce, které jsou naplánovány do dubna příštího roku, již začaly. „V nejbližších týdnech dojde ke statickému zajištění budovy, postupné demontáži střechy, výměně krovů a novému zastřešení. Zároveň poběží práce spojené s restaurováním omítek,“ popsala Hirnerová. Obnovou projdou také kamenné portály.

  

Záměrem města je, aby muzeum své první hosty přivítalo během Uničovského jarmarku 2010. Ten je plánován na poslední červnový víkend.

  

Oprava budovy přijde na 16,7 milionu korun, z nichž zhruba 13,5 milionu korun uhradí příspěvek Evropské unie. V objektu vznikne desítka expozičních místností s celkovou výstavní plochou 172 metrů čtverečných.

  

Objekt bývalé šatlavy je majetkem města a je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Nejstarší část pochází z raně barokní doby. Přístavba s dodnes dochovanými celami byla dokončena v první polovině 19. století a jako městská šatlava objekt sloužil až do roku 1945. Ještě do 80. let 20. století byl využíván jako archiv a po přesunu dokumentů do Olomouce zůstal opuštěn. Uničovská šatlava je jedna z mála v zemi, které se dochovaly prakticky v původním stavu.

  

Martina Šaradínová vju

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*