V Ústeckém kraji čeká na nové využití až 758 brownfieldů

Většina z nich původně sloužila zemědělské nebo průmyslové výrobě, nyní se pro ně hledá další využití.

Až 758 nedostatečně využívaných a zanedbaných objektů, takzvaných brownfieldů, čeká na své investory v Ústeckém kraji. Většina z nich původně sloužila zemědělské nebo průmyslové výrobě, nyní se pro ně hledá další využití. Pouze 33 procent z nich netrpí ekologickou zátěží, dá se však předpokládat u 59 procent. Novinářům to dnes řekl Igor Gargoš z vládní agentury CzechInvest.

Brownfieldů pocházejících ze zemědělství je v regionu téměř 39 procent, což je o pět procent více, než je celostátní průměr. Původně průmyslových podniků je téměř 34 procent, celostátní průměr je 35 procent. Podle průzkumu budoucího využití brownfieldů, který zpracovala agentura CzechInvest spolu s Ústeckým krajem, se například pro opětovné využití v zemědělství hodí jen necelých deset procent z nich. Většina volných brownfieldů v regionu se hodí především pro smíšenou městskou funkci nebo průmyslovou výrobu.

Podle Gargoše může být každý brownfield vynikající investiční příležitostí. CzechInvest se snaží pomáhat s využitím bývalých areálů, proto pořádá v kraji i seminář na toto téma. „Chceme investorům ukázat nejen všechny výhody, ale i nevýhody brownfieldů, a přesvědčit je, že jsou více než dobrá alternativa k investicím na zelené louce,“ uvedl Gargoš.

Agentura na webu http://www.brownfieldy.cz zprovoznila databázi, ve které se potenciální investor může s nevyužitým areálem seznámit, s publikováním údajů musí ovšem souhlasit i majitelé objektů. CzechInvest nyní v kraji eviduje 257 pro investory vhodných lokalit, na webu se zatím objevilo jen 25 z nich. Největším problémem podpory regenerace brownfieldů v Ústeckém kraji jsou roztříštěné nebo neznámé majetkové vztahy. V regionu má průměrný brownfield velikost 3,1 hektaru, většina z nich má ale rozlohu do jednoho hektaru.

Mezi nejzajímavější brownfieldové lokality v Ústeckém kraji patří bývalý závod na výrobu elektrických rozvaděčů v Teplicích – Bystřanech a bývalé železárny v Chomutově, o které již projevil zájem německý investor. Vhodné podmínky investorům nabízí také bývalý Palivový kombinát v Úžíně na Ústecku a pivovar ve Šluknově na Děčínsku.

K úspěšně regenerovaným brownfieldům patří průmyslová zóna Triangle na rozhraní okresů Most, Louny a Chomutov. Vlastníkem bývalého vojenského letiště je Ústecký kraj. V současnosti mají v zóně své závody japonské firmy IPS Alpha a Hitachi, které vyrábějí LCD obrazovky, monitory a televize. Společně předpokládají v první etapě vytvoření až 4000 nových pracovních míst. Úspěšnou regenerací také prošel například bývalý cukrovar v Lovosicích, který nyní úspěšně funguje jako průmyslová zóna.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.11.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*