Váchalova ulice v Litomyšli bude večer pěší zónou

(ČTK) – Váchalova ulice v Litomyšli na Svitavsku bude večer pěší zónou. Město tam zakáže vjezd aut, aby si turisté mohli v klidu prohlédnout unikátní sgrafita inspirovaná Josefem Váchalem a jeho Krvavým románem, uvedla radnice v tiskové zprávě.

„Váchalova ulice je jedním z ikonických míst Litomyšle. Krátká ulička vedoucí ze Smetanova náměstí směrem k muzeu umí sgrafity kolemjdoucí vtáhnout do děje Váchalova románu, pobavit i poučit. Zejména turisté se tam rádi fotí,“
uvedl mluvčí města Michele Vojáček.

Sgrafita zdobí historický dům na rohu Smetanova náměstí od roku 1998. Zobrazují Krvavý román, Váchalovo nejznámější literární, výtvarné a typografické dílo. Autor v něm vzdává poctu brakovému žánru, vystupuje v něm hamižný hrabě Portmon a tiskař Josef Paseka.

Dům na sklonku milénia opravovala nadace Paseka nakladatele Ladislava Horáčka. Měla v něm své sídlo. Sgrafita měla být původně rudě červená jako krev, což památkáři nepovolili. Souhlasili nakonec s tlumeně červenou.

„Váchalova ulice tak bude přes den sloužit dopravě a zásobování, večer pak místním i turistům, kteří si ji budou moci v klidu a bezpečně prohlédnout,“
dodal Vojáček.

Ladislav Horáček v 90. letech také koupil v Litomyšl Portmoneum, domek, který Váchal vyzdobil svými malbami. Nechal ho opravit a zrestaurovat malby. S jeho přispěním vznikla ve městě i restaurátorská škola, dnes Fakulta restaurování Univerzity Pardubice.

Doplněno Stavbaweb: 

Více o historii tohoto místa najdete v Litomyšlském architektonickém manuálu.
Sgrafitová výzdoba knihkupeckého domu Paseka
Penzion Paseka

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*