Václav Mencl: 5 městských reservací Jihomoravského kraje

(ČTK) – Knihou s názvem 5 městských reservací Jihomoravského kraje vzpomíná Národní památkový ústav na jednoho ze zakladatelů moderní památkové péče v bývalém Československu Václava Mencla. Publikace mapující historické domy ve Znojmě, Jihlavě, Telči, Mikulově a Kroměříži vyšla téměř 40 let po Menclově smrti.

Publikace vychází z dochovaného Menclova rukopisu, který pochází zřejmě z 60. let minulého století. Podle odborníků jeho dílo i dnes patří k tomu nejlepšímu, co v oblasti tuzemské památkové péče vzniklo. Původní rukopis odborníci doplnili o poznámkový aparát, přidali dobové fotografie míst, které Mencl popisoval, a přiložili i některé jeho autentické nákresy s poznámkami.

Podle šéfa brněnské pobočky NPÚ Zdeňka Váchy patří osobnost Václava Mencla mezi československými historiky architektury a památkáři k těm nejvýznamnějším. „Až neuvěřitelná je Menclova systematičnost, píle a široký záběr, jež mu umožnily vyniknout v mnoha sférách,“ napsal Vácha v předmluvě.

Mencl zastával princip provádění novostaveb v historickém prostředí a úpravy starších budov v aktuálním architektonickém projevu. „Ukazuje se stará pravda, že nejlepším způsobem záchrany staré památky je zařadit ji opět do přítomného života a naplnit ji znovu praktickou funkcí,“ napsal Mencl v jednom ze svých textů.

Mencl se narodil v roce 1905 v Plzni. Věnoval se především středověké architektuře a stál například u zrodu památkové péče na Slovensku. Působil v akademické sféře jako pedagog a vědec, soustavně se ale věnoval také terénním průzkumům. Po druhé světové válce stál u zrodu památkových rezervací českých a moravských měst. Podle něj jsou podstatou památkového bohatství měst renesanční domy, zejména to má platit na jižní Moravě a v jižních Čechách. Václav Mencl zemřel v roce 1978.

Doplněno Stavbaweb:

5 městských reservací Jihomoravského kraje – Znojmo, Jihlava, Telč, Mikulov, Kroměříž : komentované vydání
Autor: Václav Mencl, Aleš Flídr, Zdeňka Míchalová, Zdeněk Vácha
ISBN: 9788087967065
NKP-CNB: cnb002867903

Komentované vydání doposud nepublikovaného rukopisu Václava Mencla opatřené poznámkami a doplněné dobovými fotografiemi a plánky lze zakoupit na stránkách NPU.
Další informace o publikaci najdete na stránkách Masarykovy univerzity, ukázku na stránkách academia.edu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*