Valašské Meziříčí nabízí k prodeji tovární komín

Fotogalerie ke článku (1)

Ilustrační foto, zdroj: Stavba 5/2007, foto: Martin Vonka

Ilustrační foto, zdroj: Stavba 5/2007, foto: Martin Vonka
Celá fotogalerie (1)

Netradiční artikl nabízí k prodeji radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Mezi objekty, které už podle radních město nadále nechce vlastnit, se totiž nově objevil také tovární komín stojící v nevyužité části areálu společnosti Městská prádelna a čistírna. ČTK o tom informoval mluvčí radnice Josef Beneš.

Město hodlá komín prodat společně s přilehlou kotelnou na tuhá paliva i okolními pozemky. "Oba objekty jsou deset let mimo provoz, protože firma začala odebírat energii odjinud," uvedl Beneš. Dodal, že osud 70 metrů vysokého a zhruba 80 let starého komínu se tak zdál být zpečetěn. "Statik ale překvapivě prohlásil, že je ve velmi dobrém stavu," informoval podle Beneše radu města Jaromír Prokeš z odboru majetkové správy.
Namísto očekávané demolice se komín po menší opravě může dalších několik desítek let hrdě tyčit nad firemním areálem. "Podle odborného posudku ho lze zakomponovat do nově stavěné budovy. Případně využít jako muzeum, třeba technické," doplnil Prokeš. Záměr prodeje komína i přilehlých realit budou ještě schvalovat zastupitelé.
Zlínský kraj ve srovnání například s Moravskoslezským množstvím starých industriálních komínů neoplývá. Řada z nich již také byla odstraněna. Například loni v říjnu odstřelil technik odborné firmy sto let starý, dvaašedesát metrů vysoký komín v areálu bývalého cukrovaru v Holešově - Všetulích na Kroměřížsku.
Některé jiné komíny se ale demolici dosud vyhnuly. To i přesto, že většina z nich již dávno neslouží svému účelu a dobu největší slávy mají za sebou. Nezřídka jsou s velkou pečlivostí zdobeny ornamenty z jemně profilovaného cihelného zdiva či kombinováním cihel více barev. Takovou ozdobou se pyšní například komín v kroměřížské psychiatrické léčebně.
Jedním z mediálně nejznámějších komínů v kraji je zhruba stometrový komín v areálu chemičky Deza ve Valašském Meziříčí. V minulosti na něj například vylezli čtyři protestující aktivisté z ekologické organizace Greenpeace.


Zdroj: ČTK, jav mka, 2. 7. 2008.  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*