Valašskomeziříčská kaple hostí výstavu slavných pražských vil

4. 11. – 30. 12 2008
kaple zámku Žerotínů, Valašské Meziřííčí

Kaple na II. nádvoří zámku Žerotínů,
Komenského, Valašské Meziříčí
po — zavřeno
út — pá 9.00 — 17.00
so — ne 13.00 — 17.00 hodin

Pohled na architektonicky nejzajímavější rodinná sídla v Praze nabízí výstava Slavné pražské vily, kterou mohou nyní spatřit návštěvníci bývalé vězeňské kaple na druhém nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Expozici tvoří dobové i současné snímky 63 staveb a jejich interiérů spolu s komentáři a portréty architektů. ČTK o tom informoval mluvčí městského úřadu Josef Beneš.

Výstava je rozdělena do sedmi částí odpovídajících časovému a stylovému členění. Na počátku časové řady stojí Trojský zámek, vila vystavěná na sklonku 17. století, na konci pak objekty staré sotva několik let. „Podstatnou část expozice představují stavby z první poloviny 20. století, které jako by zároveň reprezentovaly celou škálu architektonických slohů moderní doby,“ uvedla Lenka Jirátová z pořádající agentury.

Návštěvníci si mohou prohlédnout práce architektů Jana Kotěry, Dušana Jurkoviče či Antonína Engela, kteří navrhovali vily například pro nakladatele Jana Otta, spisovatele Karla Čapka a jeho bratra, spisovatele a malíře Josefa, nebo spisovatele Vladislava Vančuru.

Naproti tomu druhá polovina minulého století je zastoupena méně, což odpovídá omezeným možnostem budování tohoto typu bydlení. „Přesto nechybí pokus Jiřího Štursy o vytvoření typové městské vily, minimalistická vila Jana Kaplického, ojedinělá vila režisérky Věry Chytilové, která je dílem architekta Emila Přikryla, či dům pro tenistu Jana Kodeše autora Milana Rejchla,“ sdělila Jirátová.

Část věnovaná období po roce 1990 pak podle Beneše ukazuje, jak se tento typ stavby opět stal oblíbeným a kolik rozmanitých přístupů se v něm projevuje.

Výstava, jež navazuje na dřívější expozice o slavných vilách Zlínského a Olomouckého kraje, potrvá ve Valašském Meziříčí do 30. prosince. Zhlédnout ji lze od úterý do pátku, vždy od 09:00 do 17:00, a po oba víkendové dny od 13:00 do 17:00.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.11.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*