Novostavba pasivního rodinného domu na okraji města
Autor: Valert Petrášek architekti – Michal Valert, Jiří Valert
Urbanistické řešení: Parcela na okraji zástavby malého města, za ní navazuje volná krajina. Lokalita tvořena zástavbou izolovaných domků v zahradách, různého stáří. Situace
mota domu sestává ze dvou částí – hlavní dvoupodlažní obytné části s mírnou sedlovou střechou a jednopodlažní přístavby s rovnou střechou, které vytvářejí půdorys tvaru L. Vzniká tak intimní, dobře osluněné obytné atrium orientované do volné krajiny na jihozápadní straně a vstupní předprostor orientovaný do ulice na jihovýchodní straně. Toto uspořádání také umožňuje dodržet regulativ, který stanovil pevný bod domu na jižní straně pozemku, a zároveň umístit dům na parcele tak, aby osluněná část zahrady byla co největší. Hmota dělící přístavby integruje doplňující funkce, aby v budoucnu už další přístavky nebyly nutné. Řez
Architektonické řešení: Obytná část je objemově kompaktní – odpovídá zásadám pro navrhování energeticky úsporných staveb. Je orientována a otevřena do jižního atria, na západní stranu poměrně uzavřená kvůli expozici vůči převádajícím větrům.
Přístavba je u styku s objektem zúžena z důvodu lepšího oslunění obytného prostoru v přízemí a její střecha je z druhého poschodí hlavní hmoty zpřístupněna pororoštovým balkonem. Přístavba zahrnuje garáž se skladem, přístupnou ze zádveří, a přetažená betonová římsa zakrývá další stání pro auto, a prostor pro venkovní krb. Na druhé straně přetažená střecha zakrývá prostor před vstupem.
Barevná a materiálová koncepce exterieru je založena na použití různých tónů šedé barvy. Hlavní hmota objektu má šedou fasádu s přiznanými schránkami na hliníkové venkovní žaluzie, světle šedá okna s trojskly, a plechovou šikmou střechu. Přístavba má horní římsu z pohledového betonu, a spodní část oplechovanou stejným materiálem jako střecha hlavní hmoty.
Dispoziční řešení: Přízemí obytné hmoty zahrnuje denní část, a to obytný prostor sloučený s kuchyní, pracovnu, zádveří, wc s malou koupelnou, saunu se sprchou, technickou místnost a zádveří, schodišťovou halu. Noční část v patře zahrnuje ložnici, menší a větší (v budoucnu rozdělitelný) dětský pokoj, samostatné wc, koupelnu a místnost pro pračku.
Interiér: V přízemí se bílá a různé stupně šedé doplňují s přírodním dřevem podlahy obytného prostoru, zatímco v patře je vše více barevné, hlavně podlaha z oranžovo červeného marmolea, a barevné obklady servisních prostor. Koupelna v patře je opticky zdvojnásobena zrcadlem na celé ploše jedné stěny. Dominantním prostorem je schodišťová hala se skleněným zábradlím, a betonovým schodištěm vykonzolovaným ze zdi, s dřevěnými obkladem stupňů. Vestavěné truhlářské prvky jsou z dýhovaných desek.
Konstrukční řešení: Obvodové i vnitřní nosné stěny jsou ze ztraceného polystyrenového bednění (systém med-max), ve stejném systému jsou i stropy nad přízemím. Šikmá střecha je z dřevěných vazníků. Přístavek zakončen římsou z pohledového betonu, svislé nosné konstrukce zděné, konzola římsy podepřena subtilními ocelovými sloupky.
Technologie: Dosažení pasivního standartu znamenalo nutnost použití rekuperačního systému s integrovaným zásobníkem tepla. Na střeše přístavby jsou osazeny solární kolektory, v obývacím pokoji krb s odděleným přívodem spalovacího vzduchu.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…