Valná hromada architektů: Chceme jasné a průhledné zákony

Průhlednost veřejných zakázek, odstranění klientelismu a veřejnou kontrolu chtějí zakomponovat architekti do nových chystaných zákonů. Takové je hlavní poselství valné hromady České komory architektů (ČKA), která se v sobotu konala v Olomouci. Architekti by rádi ovlivnili stavební zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek i památkový zákon. Na valnou hromadu dorazilo asi 150 z více než tří tisíc architektů.

„Legislativní normy ve stavebnictví musí být transparentní a kontrolovatelné. Měly by se vytratit všechny neprůhledné procesy, které dávají záminku ke spekulaci o korupci a klientelismu, který je u nás velký,“ řekl ČTK předseda ČKA Dalibor Borák. Vidí jej hlavně ve změnách územních plánů. „Naše práce je konkrétní, viditelná a jasně hodnotitelná,“ řekl. Architekt se ale podle něj často dostaneme do mlýnských kamenů zájmů směřujících k objektivně nesprávnému řešení, kterému musí dát materiální formu, a vše je svedeno na něj.

Předseda dnes ale ocenil přístup ministerstva kultury. „Je první a jediné, které nás přizvalo ke koncepci zákona. Otázkou je, nakolik se naše názory prosadí ve výsledku,“ uvedl. Podle něj musí zákon nově a jasně definovat, co je chráněno, proč je chráněno a co může být změněno, aby se na tom projevila současná doba. „Kdyby v době stavby katedrál byla památková péče v dnešní podobě, vůbec by nevznikly,“ prohlásil Borák.

Valná hromada dnes rovněž diskutovala o vzniku krajských poboček. Pro jejich vznik je ale podle Boráka základna architektů malá. „Smysl by to mělo, ale neodpovídá tomu náplň práce a síla krajské základny. Účelem komory je vytváření prostředí pro výkon architektury, a to jde nejlépe v Praze,“ konstatoval.

Na valné hromadě se rovněž volili noví členové orgánů komory z nichž vzejde nové představenstvo. To bude v květnu volit nového předsedu komory.

 

Zdroj: Zpráva ČTK, 19. dubna 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*