Varšava plánuje a staví nové mrakodrapy

Fotogalerie ke článku (4)

Varšava (zdroj: Wikipedie)

Varšava (zdroj: Wikipedie)

Varšava - Daniel Libeskind - Zlota 44 (zdroj internet)

Varšava - Daniel Libeskind - Zlota 44 (zdroj internet)

Varšava - Palác vědy a kultury (zdroj: Wikipedie)

Varšava - Palác vědy a kultury (zdroj: Wikipedie)

Varšava - vlevo "skleněná věž" Davida Libeskinda (zdroj: internet)

Varšava - vlevo "skleněná věž" Davida Libeskinda (zdroj: internet)
Celá fotogalerie (4)

Jak bude jedna z nejvyšších evropských staveb vypadat, zatím není jasné. Investor chce, aby se soutěže zúčastnily nejprestižnější architektské kanceláře na světě.

Symbolem Varšavy doposud byl Palác vědy a kultury postavený ve stylu socialistického realismu. Budova vysoká i s věží 230 metrů však zanedlouho bude stát ve stínu jiných staveb. Do polské metropole se totiž hrnou developeři s architekti, kteří mají za úkol navrhnout co nejzajímavější budovy tyčící se k nebi. Nejvyšší z nich bude měřit přes 280 metrů.
Administrativní objekt s kancelářemi, luxusními apartmány, hotelem, obchody a restauracemi se má stát pýchou Varšavy. Svou výškou okolo 282 metrů předběhne doposud nejvyšší obytný dům Evropy, kterým je Vítězný palác v Moskvě. Ten měří 264 metrů a je o pět metrů vyšší než budova Commerzbank v německém Frankfurtu nad Mohanem (měřená bez antén).
Stavba budovy v centru Varšavy bude zahájena v roce 2009. První nájemníci se do ní nastěhují podle plánu investora, kterým je Chmielna Development, o dva roky později. Žádost o vydání územního rozhodnutí podá společnost ještě tento týden. Náklady na investici jsou odhadovány na více než miliardu zlotých (přes sedm miliard korun). Podle informací deníku Rzeczpospolita zaplatí devět procent z této částky investor a zbytek konsorcium bank.
Jak bude jedna z nejvyšších evropských staveb vypadat, zatím není jasné. Investor chce, aby se soutěže zúčastnily nejprestižnější architektské kanceláře na světě. V nejvyšším patře bude asi 300 luxusních apartmánů. Pod nimi bude umístěn hotel s 200 pokoji a v nižších částech stavby budou kanceláře.
Mrakodrap mezi ulicemi Chmielna a Aleje Jerozolimské není jediný, který ve Varšavě v brzké době vyroste. V centru metropole bude také stát okolo 190 metrů vysoká obytná skleněná věž, jejímž autorem je hvězda světové architektury Daniel Libeskind. Podle jeho plánů vzniklo například Židovské muzeum v Berlíně, jako autor stojí také za přestavbou Ground Zero, kde do teroristických útoků v září 2001 stály výškové budovy newyorského Světového obchodního střediska (WTC).
Svůj vlastní věžák si objednala ve Varšavě Společnost obcí židovského vyznání. Budova vysoká přes 200 metrů by mohla stát nedaleko synagogy Nožyków, jedné z mála, která přetrvala druhou světovou válku. Věžák s kancelářemi a hotelovými pokoji má být přizpůsoben potřebám ortodoxních Źidů. Nacházet se v něm bude například malá synagoga nebo restaurace, která bude nabízet košer jídla. Projekt je konzultován s rabíny.
Podle odborníků je ve Varšavě místo pro další mrakodrapy. Na trhu totiž roste poptávka po luxusních apartmánech ve věžácích. "Varšavský trh má velký potenciál a může obejmout mnoho investicí tohoto typu," míní specialistka v oblasti trhu s realitami Anna Kwiatkowská. Šedivá polská metropole, která byla nově vystavěna po druhé světové válce, se tak může za nedlouho proměnit v barevné město mrakodrapů.

Zdroj: Zpráva ČTK, 5.12.2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*