Varšava se loučí se svým stadionem, který ustoupí novému

Fotogalerie ke článku (1)

Foto: JSK Architekci, Projekt nového stadionu ve Varšavě, Zdroj: Tiskové materiály polského Ministerstva sportu a turistiky.

Foto: JSK Architekci, Projekt nového stadionu ve Varšavě, Zdroj: Tiskové materiály polského Ministerstva sportu a turistiky.
Celá fotogalerie (1)

Varšavský Stadion desetiletí, svědek sportovních i politických událostí uplynulé epochy, zažije poslední chvíle slávy. Rozloučení s místem, kde byla léta největší tržnice pod otevřeným nebem v Evropě, se ponese v rytmu burácejících motorek. O víkendu se na někdejším komunistickém sportovišti uskuteční motokrosové závody, pak bude objekt srovnán se zemí. Na jeho místě vznikne národní stadion, na němž se v roce 2012 má odehrát zahajovací zápas fotbalového mistrovství Evropy, které Polsko organizuje společně s Ukrajinou.

První fotbalové utkání se na stadionu hrálo v roce 1955. "Vše bylo bílo-červené a zaplněna byla všechna místa. Očekávali jsme mnoho sportu a dočkali se hodně politiky," vzpomínal na otevření Wladyslaw Kowalczyk.
Komunisti využívali objekt k propagandě. Konala se tu májová shromáždění, končily Závody míru. Stadion se stal také místem jedné z nejtragičtějších epizod komunistického Polska. V září 1968 se v jeho ochozech během dožínkových slavností upálil Ryszard Siwiec na protest proti vkročení vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Světlejší chvilku zažilo místo, kam se mohlo vejít přes 70.000 osob, v roce 1983. Tehdy odtud k národu promluvil papež Jan Pavel II.. To už ale podle pamětníků začal úpadek sportoviště, které se v roce 1989 přeměnilo v obří bazar.
V areálu obchodovali Poláci, Litevci, Ukrajinci, Vietnamci, Čečenci, Gruzínci či Arméni. Prodávali legální i nelegální zboží od kopií CD, záclon, zeleniny po hodinky či luxusní kožichy, sehnat tu zákazníci mohli i zbraně. Práci tu mělo asi půl milionu lidí. Pro ně to byla špatná zpráva, když výkonný výbor UEFA rozhodl, že ME ve fotbale se v roce 2012 uskuteční v Polsku a na Ukrajině.
Trhovci se museli rozloučit s "Jarmarkem Evropa", jak se místu přezdívalo, už před pár měsíci. Zůstali zatím v jeho nejbližším okolí. "Takové místo jako tady už nikde nenajdeme, proto chceme zůstat, jak dlouho to jen půjde," řekla ČTK místní prodavačka cigaret nejrůznějších značek. Roční obrat trhovců ze stadionu podle odhadu Centrálního úřadu pro vyšetřování (CBS) činil 12 miliard zlotých (88 miliard korun).
V sobotu se návštěvníkům stadionu představí nejlepší závodníci na světě ve freestylovém motokrosu během závodu seriálu Red Bull X-Fighters. Kvůli akci byly namontovány zvláštní tribuny pro 35.000 diváků a upraveno hřiště. Po skončení se už na objekt vrhnou dělníci, kteří jej začnou demontovat. Stadion desetiletí a jeho okolí o rozloze 30 hektarů se do roku 2012 má proměnit v národní centrum sportu pro 55.000 diváků. Náklady na investici projektu jsou 1,2 miliardy zlotých (asi 8,9 miliardy Kč), samotný stadion bude stát 665 milionů zlotých.
Právě vybudování stadionu ve Varšavě a v Kyjevě je podle šéfa UEFA Michela Platiniho podmínkou k tomu, aby se evropský fotbalový šampionát v Polsku a na Ukrajině uskutečnil. Poslední inspekci v obou zemích provedl Platini v červenci. Kvůli průtahům s budováním stadionů a také dálnic a sportovního zázemí vedení evropského fotbalu už oběma zemím několikrát pohrozilo odebráním pořadatelství šampionátu. Rozhodnutí, zda se velký fotbalový svátek skutečně odehraje ve dvou postkomunistických zemích, má padnout na podzim.


Zdroj: ČTK, 5. září 2008.

Doplněno stavbaweb.cz: Autorem nového stadionu je německo-polský tým JSK Architekci Sp.z o.o. a GMP Architekten. Objekt pojme 55 tisíc diváků a má připomínat proutěný košík v bílé a červené barvě. Více na stránkách JSK Architekten
.
Foto: JSK Architekci, Projekt nového stadionu ve Varšavě, Zdroj: Tiskové materiály polského Ministerstva Sportu a Turistiky.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*