Ve Phoenixu hrozí demolice domu proslulého architekta Wrighta

Phoenix/New York (zpravodaj ČTK) – V americkém Phoenixu hrozí demolice domu navrženého zřejmě nejslavnějším americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem. Stavba z roku 1952 patří mezi architektova mistrovská díla. Wright ji vytvořil pro svého syna Davida. Současný majitel, jímž je místní developerská firma, chce budovu strhnout, pokud pro ni do čtvrtka, kdy mu vyprší povolení k demolici, nenajde nového kupce. Informoval o tom dnes list The New York Times.


Wrightův betonový dům se ve Phoenixu nachází na pouštní parcele v místní části Arcadia a je z něj vidět horu Camelback. Oblast byla dříve známá citrusovými háji. Architekt kvůli nim dům vyzdvihl na sloupech, aby z něj byl výhled na koruny pomerančovníků.

Návrh budovy se zároveň inspiroval jednou z nejslavnějších Wrightových staveb – Guggenheimovým muzeem v New Yorku. Architekt na něm tehdy pracoval, stavba samotná byla dokončena až v roce 1952. Konstrukce domu ve Phoenixu podobně jako budova muzea využívá spirálu. Zatímco ale spirálová rampa v Guggenheimovu muzeu nabízí pohled pouze dovnitř budovy, spirálová rampa v domu pro jeho syna obklopuje vnitřní dvůr, nabízí ale výhledy i na okolní krajinu.

Podle historika architektury Neila Levina jde o naprosto jedinečnou stavbu. "Všechno je dělané na míru. Dům je tak mnohem více než většina pozdních Wrightových staveb uceleným uměleckým dílem," uvedl. V budově jsou například i koberce či mahagonové obklady, které vytvářel sám slavný architekt.



O domu se nicméně dosud příliš nevědělo, pozornost se na něj zaměřila až kvůli hrozící demolici. David Wright a jeho manželka Gladys nechtěli, aby se z jejich domu v rezidenční čtvrti stalo muzeum. Mnoho odborníků na architekturu včetně předních expertů na Wrighta se tak nikdy nedostalo dovnitř, byť se dům nachází nedaleko sídla Nadace Franka Lloyda Wrighta, jež se zabývá péčí o architektovo dílo.

Wrightův syn zemřel v roce 1997 ve 102 letech, jeho manželka Gladys pak zemřela v roce 2008 ve 104 letech. Jejich vnučky pak budovu prodaly zájemci, který slíbil, že budovu opraví a bude v ní žit. Slib ale nesplnil a dům se znovu ocitl na trhu. Letos v červnu jej koupila developerská firma 8081 Meridian, která chce pozemek rozdělit a postavit na něm dva nebo více nových domů.

Zástupce developera John Hoffman přitom říká, že město schválilo rozdělení pozemku procházející domem, což se podle něj rovná demoličnímu výměru. Demolice samotná nicméně podle The New York Times vyžaduje zvláštní povolení. Město jej vydalo, ale pak jej zase zrušilo. V době, kdy firma dům koupila, totiž Phoenix vyřizoval žádost o zařazení Wrightovy budovy na seznam památek.

Arizonské zákony ale před ochranou význačných staveb upřednostňují vlastnická práva. Zařazení na seznam by tak případnou demolici jen o tři roky oddálilo. Nepsanou praxí ve Phoenixu také je, že s památkovou ochranou budovy musí souhlasit její majitel. Hoffman již nicméně uvedl, že něco takového odmítá.

Developer navíc tvrdí, že jeho povolení k demolici je stále platné a že vyprší ve čtvrtek. Podle deníku The New York Times je ale možné, že hrozbou zničením budovy chce jenom zvýšit její cenu. Příznivci památkové ochrany Wrightova domu se totiž horečně snaží sehnat kupce, který by budovu zachránil. Současný majitel ji koupil za 1,8 milionu dolarů a prodat ji chce za 2,2 milionu dolarů. Zájemce a milovníka Wrightovy architektury, který za dům nedávno nabízel dva miliony dolarů, odmítl.

Zda se nakonec dům podaří zachránit, by mohlo být jasné už ve čtvrtek. The New York Times nicméně podotkly, že jak dědici domu, tak město nikdy věc neměli nechat zajít tak daleko.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*