Ve věku 84 let zemřel norský architekt Sverre Fehn

Fotogalerie ke článku (1)

Sverre Fehn (zdroj: arkitektur.no)

Sverre Fehn (zdroj: arkitektur.no)
Celá fotogalerie (1)

* 14.08.1924 - Kongsberg, Norsko
â?  23.02.2009 - Oslo, Norsko

 Světoznámý norský architekt Sverre Fehn zemřel ve věku 84 let v pondělí večer v domově důchodců v Oslu. Agentuře AP to sdělil jeho vnuk Jacob Fehn. Fehn, který se narodil v roce 1924 v Kongsbergu, vystudoval architekturu krátce po druhé světové válce a brzy se stal předním norským architektem uznávaným také v zahraničí.

Nejvyššího mezinárodního architektonického ocenění se mu dostalo v roce 1997, kdy mu byla udělena Pritzkerova cena za architekturu a současně Zlatá medaile Heinricha Tessenowa. V roce 1993 byl vyznamenán zlatou medailí Francouzské akademie architektury a v roce 2001 se stal prvním držitelem Groschovy medaile.

Spolu s kolegou Geirem Grungem dosáhli ve své tvorbě průlomu v roce 1955, kdy navrhli modernistický domov důchodců Ökern v Oslu. O tři roky později Fehn a Grung spolu s několika dalšími mladými architekty a Arne Korsmou založili PAGON (Spolek pokrokových architektů v norském Oslu) a začali propagovat moderní architekturu.

Ve 34 letech se Fehnovi dostalo mezinárodního uznání za Norský pavilon na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958. V 60. letech minulého století vytvořil dvě nejvýznamnější díla své kariéry: Severský pavilon na bienále v Benátkách a Hedmarkovo muzeum v norském Hamaru. Někteří považují toto muzeum za Fehnův největší počin. Předznamenává jeho posun od čistého modernismu k vlastnímu, osobnějšímu architektonickému stylu.

V nedávné době Fehn v Norsku navrhl několik vysoce uznávaných muzeí: Muzeum norského ledovce (1991) v Fjaerlandu, Aukrustovo centrum (1996) v Alvdalu, Centrum Ivara Aasena (2000) v Örsta a Norské muzeum fotografie (2001) v Hortenu.

Fehn rovněž vyprojektoval řadu pozoruhodných soukromých domů včetně Buskovy vily která byla krátce po svém dokončení v norském Bamble v roce 1990 prohlášena národní památkou. Patřil k uznávaným tvůrcům originálních výstav, například výstavy z roku 1972, která zachycovala středověké kostelní umění, a výstavy čínských vojáků, zaměřené na starobylé terakotové postavy.

Zdroj: Zpráva ČTK 28.2.2009


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*