Ve vnitrobloku u Jindřišské se už údajně může bourat.

Fotogalerie ke článku (1)

Vnitroblok Jindřišská

Vnitroblok Jindřišská
Celá fotogalerie (1)

Autory plánovaného nového administrativního a obchodního centra ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Jindřišská, Panská a Na Příkopě je ateliér Cigler Marani Architects.

Praha 29. ledna (ČTK) - Ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Jindřišská, Panská a Na Příkopě, kde se plánuje nové obchodní a kancelářské centrum, jsou už povoleny demolice památkově chráněných staveb, řekl dnes novinářům jednatel Klubu Za starou Prahu Richard Biegel. Vyjádření památkářů pražského magistrátu, kteří demolici údajně povolili, ČTK zjišťuje.

Investor podle Biegela získal demoliční výměr nejen na budovu bývalých tiskáren při Václavském náměstí, ale také na památkově chráněný klasicistní dům a na novorenesanční někdejší tiskárnu Prager Tagblatt. "V odůvodnění toho finálního povolení k demolici je napsáno, že to jsou cenné stavby. Nerozumím tomu," řekl Biegel. "Demoliční výměr byl vydán na objekty, které nemají podle památkářů a dalších institucí hodnotu, kterou by si zasluhovaly," vysvětlil architekt projektu Jakuba Cigler.

Podle ředitele pražské sekce Národního památkového ústavu Michala Zachaře tiskárna Prager Tagblattu nemá z památkového hlediska žádnou hodnotu. V případě klasicistního domu s průčelím do Jindřišské ulice by ale volil šetrnější přístup. "Já bych tam ty boční horní křídla nechal," řekl ČTK.

Blok domů před šesti lety koupila za 800 milionů korun firma Welwyn Company. V centru by tak mělo vzniknout 70 000 metrů čtverečních obchodních, zábavních a kancelářských ploch a tři patra podzemních garáží. Projekt zatím schválen není, posuzuje jej útvar rozvoje města.

Podle Biegela by plánované budovy narušily pražské panorama, kterému tradičně dominovaly budovy jiného formátu. "Rozhodně to nejsou administrativní centra v rozsahu takto obrovského bloku," řekl.

Podle Ciglera projekt pražské panorama nenaruší. "Tento projekt je kvalitní, ambiciózní a samozřejmě jeho konečná podoba zdaleka není definovaná. Nevím jak architektonicky, to nechci hodnotit, ale (projekt) rozhodně prospěje (Praze) tím, že využije dnes naprosto nevyužitý vnitroblok," řekl architekt.

"Princip, že se z historických budov nechají jenom uliční průčelí a jeden barokní palác a zbytek se prostaví administrativním centrem, které navíc vystupuje takovými věžemi do panoramatu a výrazně přesahuje okolní zástavbu, je pro jakékoli historické město zničující, pro Prahu zvlášť," řekl Biegel.

Doplněno Stavbaweb:
Schema plánovaných stavebních zásahů naleznete
zde.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*