Ve Žďáru nad Sázavou mohou lidé v anketě rozhodnout o vzhledu divadla

(ČTK) – Ve Žďáru nad Sázavou mohou lidé v anketě rozhodnout o barvě nové fasády městského divadla. Vybírat mohou ze tří variant. Anketní lístek lze vhodit do hlasovací urny nebo poslat elektronicky do 5. února. Nové vedení města se chce na názory veřejnosti dotazovat v anketách pravidelně, řekl novinářům starosta Zdeněk Navrátil (sdružení Žďár – živé město).

Aktuální stav divadla ve Žďáru nad Sázavou
Výsledek anket bude pro radnici důležitým poradním hlasem. "Odpovědnost neseme my, to znamená, finální rozhodnutí bude na nás," řekl Navrátil. V případě barevnosti fasády divadla je radnice připravena výsledek ankety akceptovat. "Vedení města si stojí za všemi třemi variantami," podotkl starosta. Anketa probíhá od 20. ledna. Elektronicky do minulého úterý hlasovalo 287 lidí, hlasy v pěti připravených urnách zatím nikdo nepočítal.

Budova divadla byla koncem 70. let minulého století přestavěna ve funkcionalistickém duchu. Úpravy fasády spojené se zateplením budou stát skoro 25 milionů korun, město na ně má slíbenou dotaci. Lidé mohou rozhodnout, jestli současná šedivá fasáda divadla bude mít po opravě plochy s vínovou barvou připomínající odstín divadelní opony nebo jestli na ně bude zvolena barva modrá či zelená.

Zlepšení komunikace s občany bylo součástí programu, s nímž sdružení Žďár – živé město minulé obecní volby ve městě překvapivě vyhrálo. Anketa v dalším čísle Žďárského zpravodaje se bude týkat barevnosti fasády hotelového domu Morava, který bude město letos zateplovat.

Ankety by podle starosty měly navazovat na témata, která chce radnice každý měsíc projednávat na setkání s veřejností. Setkání k plánovaným vnitřním úpravám kina Vysočina za více než 20 milionů korun bude 4. února, zájemci se sejdou přímo v kinosále.

Doplněno Stavbaweb:
Koncem 70. let byla provedena celková přestavba původně pseudosecesní stavby divadla, která dala objektu novou dimenzi ve funkcionalistickém stylu a duchu. Architektonický návrh řešení zateplení fasád navazuje na tuto cestu a se svým barevným a materiálovým provedením a celkovým výrazem dodává objektu ještě soudobou svěžest.

Hlavní hmoty objektu jsou pojednány přírodními závěsnými velkoformátovými deskami (navozují dojem kvalitního kamenného obkladu), které podtrhují celkovou důstojnost stavby. Mezi nimi jsou plochy provedené v probarvené strukturální omítce. Omítka je uvažována s vodorovným rýhováním, aby kontrastovala s hladkými plochami deskové­ ho povrchu. Podnož celému řešení dodává tmavý keramický obklad spodního podlaží a stavba graduje v horní části zvýrazněným lamelovým obkladem vystupující hmoty provaziště. Při tvorbě architektonického návrhu bylo vše řešeno i s původním autorem přestavby, architektem Skálou.

Reliéf se symbolikou múzických umění umístěný na čelní straně (autor akademický sochař František Kovařík) bude zachován.

Dřevěná plastika „Energie 2“ z roku 1994 na boční straně objektu (autor Peter Linnett) bude před zahájením prací sejmuta a podle posouzení stavu nosného systému a těla – dřeva samotné plastiky bude v rámci pracovních výborů při realizaci stavby rozhodnuto o její zpětné instalaci nebo případné likvidaci.

Projektant: Ateliér WIK spol. s.r.o. Brno, Ing. arch. Vít Vencour, Ing. arch. Michal Kasal
Stavební část: Ing. Michael Stern
zdroj: Žďár nad Sázavou

Hlasuje se o barevnosti fasády a podobě loga divadla.
Podrobné informace a anketu najdete ZDE.

Průčelí Městského divadla v roce 1905

Průčelí Městského divadla v roce 1905
Další fotografie původní podoby divadla z počátku minulého století a z přestavby v 60. letech najdete na stránkách Žďáru nad Sázavou ZDE.

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*