(ČTK) – Do zlínského Památníku Tomáše Bati ve čtvrtek 23. května dorazila maketa letounu Junkers F 13. Letadlo, ve kterém v roce 1932 zahynul zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, bylo centrálním motivem i v původním památníku. Pro obnovený památník vyrobila maketu olomoucká firma TechProAviation. Lidem se památník včetně instalovaného letounu otevře v pondělí, řekla dnes novinářům vedoucí památníku Jana Válková.
Baťa zahynul v letounu Junkers F 13 krátce po startu z Otrokovic, již v roce 1933 byl ve Zlíně na Baťovu počest postaven památník. Navrhl jej František Lydie Gahura, objekt patří k vrcholům zlínské funkcionalistické architektury. Objekt později využívala filharmonie a krajská galerie, město se poté rozhodlo, že budově vrátí původní podobu i účel. Památník si po obnově lidé prohlédli poprvé loni 28. října, dosud v něm však maketa letadla chyběla.
Výrobu makety zajišťovala organizačně i finančně Nadace Tomáše Bati. Podle jejího ředitele Pavla Veleva je nynější maketa stejná jako původní, která byla v památníku. Rozpětí křídel má téměř 18 metrů, na délku má 10,5 metru, váží přes tunu. „Letadlo je přesně rozměrově, jako bylo to původní. Má zkrácená křídla proti originálu letadla, ono by se do památníku nevešlo, proto i za Bati zkracovali křídla,“ řekl ČTK Velev. V letadle není motor, táhla ani vybavení kabiny. „Je vyrobené z duralového plechu, uvnitř je duralová konstrukce. Je to udělané tak, že by to mohlo létat, kdyby mělo vše, co má mít,“ uvedl Velev.
Letadlo je ve stříbrné a černé barvě. Náročná byla podle Veleva zejména příprava. Půl roku se vytvářel ve 3D programu model, ve kterém se letadlo rozkreslilo na díly, kterých je asi 2000. Pro výrobce bylo těžké zejména ohnout vlnitý plech do správného tvaru. Výroba trvala více než rok, náklady byly šest milionů korun. Přispělo město Zlín, také rodina Baťů a řada sponzorů.
Vzhled letadla dnes ocenil i architekt a autor přestavby budovy Petr Všetečka. „Je to velká chvíle. Dělali to lidé, kteří opravdu vyrábějí funkční letadla, a myslím, že to na tom je vidět,“ řekl ČTK Všetečka.
Dnes se základ letadla pomocí jeřábu a další části přesunuly do památníku, kde se bude do pátku letadlo sestavovat, poté bude zavěšeno a upevněno. Příští týden si budou moci lidé památník prohlédnout zdarma, také kvůli zlínskému filmovému festivalu se očekává velká návštěvnost. Od června bude památník otevřen denně kromě pondělí.
Památník byl ve zkušebním provozu otevřen již dříve. „Zájem je obrovský, vždy bylo plno. Nechodí jen místní, ale i lidé z celé republiky i ze zahraničí. Nyní očekáváme obrovský zájem,“ uvedla Válková.
Doplněno Stavbaweb:
Fotografie ze stěhování letadla do Památníku najdete na stránkách města Zlín ZDE.
Video: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…