Vedení Zoo Brno chce prosadit výstavbu nového vstupu

Brno 24. února (ČTK) – Vedení brněnské zoo chce prosadit plánovanou výstavbu nového vstupu s parkovištěm a pavilonem. Část veřejnosti se obává hluku a prašnosti. Podle zoo je ale projekt, který by měl přijít na asi 200 milionů korun, vytvořen tak, aby dopady na životní prostředí i sousední bytovou zástavbu ve čtvrti Kníničky minimalizoval. ČTK to dnes řekl ředitel zoo Martin Hovorka.
Autorem vítězné návrhu vzešlého ze soutěže pořádané v roce 2009 je brněnskéhý ateliér Arch design. Do veřejné soutěže na projekt nového vstupu do zoo se přihlásilo celkem patnáct ateliérů. Ozvali se architekti z celého světa, ale když zjistili, že na realizaci je pouze 200 milionů, zůstaly dva návrhy (doplněno Stavbaweb – zdroj brno.idnes).

Nový vstupní areál ZOO Brno - autor: Arch Design
K protestům části veřejnosti uvedl, že zahrada se sice pokusí její připomínky v záměru zohlednit, od stavby ale zcela upustit nemůže.

Projekt je podle Hovorky pro rozvoj zahrady zcela klíčivý. Zahrnuje vybudování nového parkoviště pro 300 aut a osm autobusů, jež nahradí současné nevyhovující parkoviště pro 20 aut. Počítá rovněž s výstavbou vstupního pavilonu s expozicemi.

Areál bude od okolí oddělen hliněným valem, který bude osázen stromy. Objekt má mít velmi pozvolna stoupající střechu, na níž poroste tráva, květiny a keře. "Na přání občanů jsme tento komplex oddělili od okolní zástavby. Studie jasně prokázala, že změny ovzduší v lokalitě budou minimální," dodal ředitel.

Na nedávném veřejném projednání dopadů stavby na životní prostředí od obyvatel Kníniček zaznělo, že se bojí nárůstu hlučnosti. Někteří se domnívají, že parkoviště bude malé a auta turistů pak budou stát v ulicích. Hovorka soudí, že jde o plané obavy. V diskuzi s odpůrci stavby chce ale pokračovat.
Nový vstupní areál ZOO Brno - autor: Arch Design
Výstavbu nové vstupní části zaplatí zřizovatel zoo, kterým je Brno. Město se na záměr pokusí získat evropské dotace. Kdy stavební práce začnou, není zatím jasné. Projednávání tohoto nejdražšího projektu v dějinách brněnské zoo je teprve v počátcích.

Zahrada chová 800 zvířat 200 živočišných druhů. Největší atrakcí jsou lední medvědi, výběh polárních vlků s indiánským srubem, nová expozice Beringie s kamčatskými medvědy, pavilon Tygří skály nebo Tropické království s četnými plazy. Ročně zoo navštíví kolem čtvrt milionu turistů.

NOVÝ VSTUPNÍ AREÁL ZOO BRNO
Klient Zoologická zahrada města Brna 
Investiční náklady 200 mil. Kč
Architekti Jiří Dřevikovský, Radoslav Novotný, Jaroslav Dokoupil,
Veronika Hladíková
HIP Pavel Plšek
Zpracovatel Arch.Design, s. r. o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*