Veřejnosti se letos otevře kolem 200 zajímavých staveb

Den otevřených dveří se bude konat na podzim ve všech krajích – 18.října.

Letošní ročník Dne stavitelství a architektury otevře veřejnosti kolem 200 zajímavých českých staveb. Den otevřených dveří se bude konat na podzim ve všech krajích, zjistila ČTK na brněnských stavebních veletrzích. Lidé se dostanou i na místa, která nejsou běžně přístupná. Akce by letos měla být větší než loňský první ročník, kdy se veřejnosti otevřelo zhruba 170 objektů – některá divadla, sídla vysokých škol, radnic nebo třeba brněnské letiště.

Loňský ročník, který pořadatelé brali jako zkušební, přilákal tisíce lidí. Letos 18. října by to mělo být ještě víc. „První ročník především založil novou tradici, která má za cíl zvýšit oboru jeho prestiž a podnítit zájem mladých lidí o stavařské řemeslo,“ uvedl viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Rudolf Borýsek.

Pořadatelé reagují mimo jiné na to, že v posledních letech poklesl zájem o obory na stavebních školách. Dne otevřených dveří se proto účastní i řada odborných škol, chce tak získat nové studenty. Přesný seznam dalších staveb zatím pořadatelé nemají, slibují ale lahůdky srovnatelné s loňským ročníkem.

Jen v Brně byl loni na seznamu otevřených staveb například kampus Masarykovy univerzity, nová Hudební scéna Městského divadla Brno nebo nové sídlo Moravského zemského archivu. „Už první ročník ukázal, že zájem lidí o architektonicky zajímavé objekty postavené nejnovějšími technologiemi je obrovský,“ doplnil Borýsek.

Den otevřených dveří na stavbách a školách je součástí rozsáhlejší akceDny stavitelství a architektury 2008. Je v ní zařazena také soutěž Stavba roku, Firma roku a Osobnost stavebnictví 2008.

Zdroj: Zpráva ČTK 25.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*