Vejminek

Dům pro rodiče, aby uvolnili místo nové generaci. Nový domov se měl nacházet na stejném pozemku jako stávající budova v jeho těsné blízkosti, přesto oddělený, aby si obě generace navzájem nešly na nervy. Přestože původní dům vzniknul poměrně nedávno, bylo to klasické vesnické stavení s jasným obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou, štít pobitý prkny, která časem krásně zestárla, tradiční vápenná omítka a masivní kamenný sokl. 

Vzali jsme tedy její charakteristické rysy a pro novostavbu našli správné místo na pozemku, aby původnímu domu nestínila a měla výhledy na správné strany. Měla vytvořit soukromí svým obyvatelům, kteří jsou přitom stále v blízkosti, aby babička mohla nosit čerstvé buchty vnoučatům. Následovalo několik variant půdorysného uspořádání, které reagovalo na chrápajícího dědu nebo výhledy na vzrostlé stromy.

Při samotné realizaci pak proběhlo několik rozhodnutí, které dům udělaly výjimečným. Výjimečným ne pro mě jako autora, ale pro klienta. Rozhodnutí vznikla v dialogu, klient je vzal za své a domu si váží o to víc.

Použili jsme klasickou konstrukční metodu krovu, odhalili jsme trámy a podbití, které bylo potřeba ručně zbrousit. Tím dostaly neopakovatelnou patinu, která se stala výrazným interiérovým prvkem. Velká okna a plechová střecha pak dává celku moderní podobu. Vejminek byl jednoduše odpovědí na konkrétní místo a konkrétního klienta.

Autorská zpráva
Foto: Martin Zoubek


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*