Veletrh Pragotherm nabízí nově i solární elektrárny

Fotogalerie ke článku (1)

Pragotherm

Pragotherm
Celá fotogalerie (1)

11 - 14. února 2010
Výstaviště Praha - Holešovice
36. ročník mezinárodního veletrhu vytápění, sanitární techniky, technického zařízení budov, izolací, úspor energie a ekologie


Praha 11. února (ČTK) - Letošní ročník mezinárodního veletrhu Pragotherm nabízí nově sekci věnovanou fotovoltaickým elektrárnám. Růst zájmu o sluneční elektrárny je dán zejména vysokou výkupní cenou elektřiny garantovanou státem. Šestatřicátý ročník veletrhu vytápění, izolací, úspor energie a ekologie se koná společně s dalšími výstavami věnovanými bydlení do neděle 14. února na pražském Výstavišti.

Počet slunečních elektráren stoupl v loňském roce závratným tempem. Energetický regulační úřad (ERÚ) registroval v polovině ledna 470 megawattů instalovaného výkonu fotovoltaických zdrojů, od konce roku 2008 tak bylo uvedeno do provozu více než 400 MW. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS kvůli tomu dokonce v minulém týdnu vyzval distribuční společnosti k pozastavení připojování nových obnovitelných zdrojů energie do elektrické sítě, aby mohl zajistit její bezpečný a spolehlivý provoz.

Příčinou boomu solárních elektráren je vysoká výkupní cena garantovaná státem po dobu 20 let. Výrazně snížené pořizovací náklady tak zkrátily návratnost investice až na šest let. "Investici do solární energie je možné přirovnat ke státnímu dluhopisu, ovšem počítá se tu s daleko vyšším výnosem," uvedl v polovině ledna místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Podle Tomáše Barocha ze společnosti Czech Nature Energy je však při současné debatě o boomu fotovoltaických elektráren potřeba rozlišovat mezi malými elektrárnami, které mají výkon v řádu jednotek kilowattů, a velkými solárními parky, které mohou mít výkon až v řádu desítek megawattů. "Fotovoltaika patří spíše na rodinné domy. Podle našeho názoru bude žít dál i po uvažovaném snížení podpor," řekl dnes Baroch. Czech Nature Energy, která dodává malé fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy, v loňském roce připojila 2,4 MW slunečních elektráren. Letos počítá minimálně se zdvojnásobením tohoto objemu.

Firma Profit Energy, která loni připojila 350 kilowattů slunečních elektráren, plánuje letos realizovat minimálně 2,5 MW pro své klienty a dalších pět MW jako své vlastní investice. Podle Jana Šembery utržila společnost loni asi 40 milionů korun. Letošní tržby přitom Šembera odhadl až na půl miliardy korun. Firma dodává kromě fotovoltaických elektráren i nízkoenergetické veřejné a průmyslové LED osvětlení.

Své stánky má na veletrhu i Poradenské centrum Zelená úsporám a Státní fond rozvoje bydlení, který nabízí například konzultace k programům Nový panel, Sociální byty či Úvěry pro mladé lidi.

Veletrh Pragotherm se koná na pražském Výstavišti společně s výstavami Panelový dům a byt a Okna-dveře-schody. Další veletrhy Pragointerier New Design a Pragooffice se zaměřují především na bytové a kancelářské vybavení. Své zastoupení má na výstavách dohromady asi 300 firem.

Zaměření výstav odpovídá i doprovodný program, jehož součástí je studentská soutěž zaměřená na kvalitu bydlení v panelovém domě a středoevropská konference o úsporách energií, obnovitelných zdrojích a možnostech financování ekologických opatření CEEERES.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*