Wan-li Čchang-čcheng - doslovný překlad originálního názvu zní „Desetitisícová dlouhá zeď“.
V průběhu staletí se její délka neustále měnila. Pod vlivem doby přibývaly nebo naopak ubývaly kilometry. Záleželo vždy na tom, zda byl čínský lid momentálně ohrožován bojovnými vpády severních kmenů a usilovně pracoval na posílení obrany, nebo zda nastalo období klidu a lidé spíše čerpali ze zdi materiál pro stavbu vlastních obydlí.
Parametry stavby se různí - opevnění z mingské doby má u paty šířku kolem 7 až 8 metrů, v koruně kolem 5 metrů a dosahuje výšky 6 až 10 metrů. Uvnitř zdi se nacházejí spojovací chodby a skladovací prostory. Každých několik set metrů je zeď zesílena věžemi, které sloužily jako pozorovací a signální stanoviště, skladiště zbraní a v případě nutnosti i jako útočiště obránců. Celkový počet věží se odhaduje na 25 000. Ve větších odstupech pak byly budovány kasárny, zásobovací skladiště a velitelství.
Hlavní význam zdi byl ale nejspíše psychologický, neboť i malá armáda ji mohla snadno překonat. Zeď sloužila jako vzkaz nájezdníkům „když tuto čáru překročíte, dost nás naštvete“ a zklidňovala mysl rolníkům ve vnitrozemí - vždyť jsou přece chráněni Velkou čínskou zdí.
Velká čínská zeď je o víc než 2000 kilometrů delší, než se původně myslelo. Po dvouletém výzkumu k tomu díky přesné technologii dospěli zaměstnanci čínského vládního úřadu pro národní kulturní památky. Zatímco dřívější údaje uváděly délku 6300 kilometrů, upřesněné kartografické měření hovoří o 8851,8 kilometru. Informoval o tom list China Daily.
Zpráva ale také varuje, že památce, která je jako jediná stavba údajně viditelná z vesmíru a která je od roku 1987 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je na mnoha místech silně ohrožena. Vinu na tom nese výstavba silnic, průmyslový rozvoj a také extrémní meteorologické podmínky.
Nové měření bylo provedeno s pomocí technologie GPS a infračerveného záření, díky nimž byly objeveny dosud neznámé horské a pouštní úseky.
Stavba vznikla jako ochrana před mongolskými kmeny a její základy byly položeny ve 3. století před naším letopočtem, za vlády dynastie Čchin. Podle přesných měření se skládá z 6259,6 kilometru zdi, 359,7 kilometru příkopů a v délce 2232,5 kilometru využívá přírodních překážek jako hor a řek.
Dnešní podoba Velké čínské zdi je z 15. až 17. století, kdy byla vystavěna její nejdelší část. Prochází deseti provinciemi a protíná Čínu od provincie Kan-su na západě k Liaotungskému zálivu na východě; na některých místech se tyčí do výše 11 metrů.
Nově zmapované části byly postaveny za dynastie Ming, která Číně vládla v letech 1368-1644. Některé z těchto úseků se ocitly vlivem častých písečných bouří pod nánosy písku nebo jsou z nich jenom hromady suti a hlíny, takže by mohly do 20 let zcela zmizet. Zejména v provincii Kan-su byly některé části zdi budovány z písku a hlíny, jejichž odolnost se nedá s cihlami a kameny z ostatních úseků srovnat.
Zdroj: Zpráva ČTK 20.4.2009, doplněno Stavabweb (úvod)
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…