Velkoformátová okna bezpečně unese kvalitní profil třídy A

Rok od roku roste u rodinných domů podíl prosklení. A není divu! Velké plochy vypadají skvěle, zajišťují prosvětlení domu denním světlem i nabízí skvělý výhled. Plastová okna nabízejí ideální poměr ceny, designu a izolačního výkonu, ovšem před jejich pořízením musíte pečlivě vybírat. Okno o rozměru 4 m2 může vážit klidně i 160 kg a takovou váhu neunese dlouhodobě každý rám. Proto je důležité při výběru okna klást velký důraz na kvalitu profilu okenního rámu, který má zásadní vliv na nosnost, odolnost i životnost každého okna, a „velkoformátového“ zvlášť!

Pokud jste se rozhodli stavět či rekonstruovat, patří výběr oken mezi vaše nejdůležitější rozhodnutí. A nejde pouze o množství světla, které okno propustí. Jejich velikost a použitý materiál mají významný vliv na teplotní bilanci a klima v domácnosti. A pokud v plánech figurují i nadměrná okna, je rozhodně lepší se poradit přímo s výrobcem, protože nároky na kvalitu takových oken jsou obzvlášť vysoké. Především v nosnosti okna a jeho statických vlastnostech.

Tloušťka stěn profilu zárukou nosnosti i životnosti okna
Zjednodušeně řešeno je nutné vybrat takový rám, který bude mít vysokou životnost, bezpečně unese těžká izolační skla, vydrží častou manipulaci a nebude se deformovat. Zásadní vliv na tuhost okna, jeho výdrž i možnosti zasklení má tloušťka stěn hlavních profilů. Vzhledem k energetickým normám, které v podstatě za standard považují izolační trojskla, je nejbezpečnější z hlediska dlouhé živostnosti oken požívat při jejich výrobě pouze profily třídy A. Tloušťka hlavních profilových stěn u této třídy je totiž minimálně 2,8 milimetru, zatímco u třídy B se jedná o 2,5 milimetru.

„Trend velkých a těžkých prosklených ploch s sebou logicky přináší významný nárůst zatížení rámových konstrukcí. Použitím profilů třídy A u otevíratelných částí oken v podstatě anulujete problémy, jako jsou deformace křídel, průhyby profilů, netěsnost či vytržení kování, které hrozí u méně stabilních profilů. Rozdíl minimálně 0,3 milimetru v tloušťce stěn hlavních profilů třídy A oproti třídě B se může jevit jako nicotný, ale má velký vliv na dlouhodobou nosnost, stabilitu a pevnost okna,“ říká Milan Klepsa, hlavní zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

Kvalitu profilu hlídají normy i výrobce
Určitě nelze nad vlivem hmotnosti jen tak mávnout rukou a doufat, že okno vydrží. Jen pro představu – při stejné tloušťce skla 4 mm u dvojskel i trojskel to znamená, že trojsklo bude o třetinu těžší než dvojsklo. Ovšem u „velkoformátů“ je nutné použít silnější skla (6+ mm). Dvojsklo o ploše 4 m2 tak váží přibližně 80 kg, ovšem stejně rozměrné trojsklo váží již 160 kg. S rostoucí velikostí plochy je tak využití plastových okenních profilů třídy A – definovaných normou ČSN EN 12608 – nejenom rozumné, ale v podstatě nutné. Stabilitu a nosnost profilů ovšem nehlídají jen normy, ale i soubor náročných testů u výrobce.

„Okna i dveře vyrobené z našich profilů prochází náročnými zkouškami v certifikačním a testovacím centru v německém Sendenhorstu. Musí například vydržet nárazy kyvadlového závaží o váze 50 kilogramů nebo ustát vertikální tlak v rohu rámu v rozmezí 200–800 newtonů. Převedeno na kilogramy se jedná o zátěž zhruba 20–80 kilogramů, kterou musí výrobky ustát bez poškození,“ prozrazuje Milan Klepsa.

podle podkladů společnosti VEKA

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*