Venkovní herny

(ČTK) – Praha získala ocenění za didaktické venkovní herny, které v sezoně slouží žákům mateřských a základních škol. Projekt zvítězil v soutěži Dřevěná stavba roku 2020. V hernách mohou děti pracovat s nářadím a dalšími pomůckami a rozvíjet svou zručnost a kreativitu. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Hlavní město má v současnosti tři sezonní učebny a herny, sedm jich je pro celoroční výuku.

„Naše projekty opět potvrdily, s jakou precizností jsou u nás připravovány a zaznamenaly obrovský úspěch,“
uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti). „Je tak vidět, že se vydáváme v otázce vzdělávání správným směrem a můžeme jít příkladem dalším městům a krajům,“ dodal radní.

V mateřských a základních školách zřizovaných hlavním městem venkovní učebny a herny staví od podzimu 2017. Tyto prostory mají umožnit rozvoj dětí při pobytu na čerstvém vzduchu. Venkovní učebna umožňuje jak běžnou výuku, tak volnočasové aktivity školní družiny.

Učebny pro potřeby základního vzdělávání jsou vybaveny pojízdnou tabulí, skládacími dřevěnými židlemi, podložkami pro psaní nebo kreslení a odkládacími boxy pro ukládání výukového materiálu. V hernách se děti učí kombinovat různé tvary, trénovat jednoduché pracovní úkony či zacházet s nářadím a dalšími pomůckami. To u dětí rozvíjí manuální zručnost, jemnou motoriku, technickou představivost a kreativitu.

Hlavní nosnou konstrukci heren tvoří dřevěné hranoly. Na tyto nosné hranoly je kotvený svislý dřevěný rastr z latí – obvodový plášť. Střecha i podlaha jsou vynesené dřevěnými fošnami. Na střeše je do zasklívacích lišt položeno bezpečnostní sklo, voda je svedena okapem do zahrady.

Sezonní herny se nacházejí v základní a mateřské škole v Kukučínově ulici, v areálu Thomayerovy nemocnice a v základní a mateřské škole v Žitné ulici.

Soutěžní anketa Dřevěná stavba roku se zaměřuje výhradně na dřevěné stavby. Cílem je upozorňovat veřejnost, že stavby ze dřeva jsou nejmenší ekologickou zátěží. V porotě působí soudní znalci pro oblast designu nábytku, designéři interiérů či učitelé z technických univerzit. Soutěž se vyhlašuje od roku 2014.

V letošním roce hlavní město zvítězilo ve veřejném hlasování v oblasti Dřevěná hřiště – malá, a to se stavbou didaktických venkovních heren od společnosti Huť architektury Martin Rajniš. Loni byla metropole soutěži oceněna za návrh celoroční učebny. Vítězi letošního ročníku soutěže jsou dále roubenka v Malých Karpatech od společnosti OK Pyrus, budova mateřské školy v obci Všetaty-Přívory od firmy Domesi, 3D bludiště s rozhlednou v Mostě či zábavní park v Hradci Králové od společnosti Unipark. V anketě letos soutěžilo 99 dřevěných staveb a 20 dřevěných zajímavostí.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*