Venkovní místnost

Stínicí systém dvou hliníkových pergol dodává potřebný stín majitelům nového rodinného domu. Stínění zakrývá dvanáct metrů dlouhou a pět metrů širokou terasu, kterou chrání před sluncem a díky voděodolné látce také před deštěm.

Autoři projektu, ateliér di5 architekti inženýři, již ve fázi projektu úzce spolupracovali jak s výrobcem, tak i s prováděcí firmou. Po zvážení všech výhod dali namísto obyčejné pergoly majitelé přednost na míru vyrobené hliníkové pergole MED QUADRA R od tradičního českého výrobce Climax. Její konstrukce se vyznačuje čistými pravoúhlými tvary. Špičkové hliníkové profily nosné konstrukce jsou opatřeny vypalovaným lakem, a tudíž zcela bezúdržbové. Pergola je vhodná i do deště. V předním horizontálním profilu je zabudován žlab, kterým voda odtéká přes stojky dolů. Posuvná látka je voděodolná. Dálkově ovládané LED osvětlení, umístěné přímo uvnitř profilů, navodí správnou atmosféru i ve večerních hodinách.

Montáže sestavy dvou hliníkových pergol se ujala Proklima, přední česká firma zabývající se instalací stínicích systémů již více než 12 let. Technici zvolili speciální kotvení do betonových patek a pomocí nerezových tlumičů do provětrávané cihlové fasády. Dodatečně také instalovali velmi důmyslně řešený odvod dešťové vody předními stojinami do systému kanalizace celého domu. Vzhledem k různému výsuvu dvou sousedních pergol museli také sladit stejné vzdálenosti vodorovných profilů. Pro spojení pergol využili atypické provedení středové vodicí lišty pro různé délky výsuvu.

Dvě hliníkové pergoly nejsou na rodinném domě v Průhonicích u Prahy jediným neobvyklým stínicím prvkem. Nad každým oknem je v podomítkových kastlících ukryta venkovní žaluzie Protal, které se řadí k současné světové špičce v nabídce venkovních žaluzií. Protal má zesílené lamely, celokovový mechanismus pro naklápění a vytahování lamel ukrytý v bočních vodicích lištách a bezpečnostní systémy proti nechtěnému vytažení pancíře a přiskřípnutí objektů pod ním. Hlavní výhodou unikátní celokovové žaluzie Protal je dlouhá životnost, a to i v extrémních podmínkách.
www.climax.cz

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2017, str. 72

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*